– To była zbrodnia, otwartym jest pytanie: kto był jej sprawcą – mówił na spotkaniach z mieszkańcami Podlasia poseł Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego tragedię smoleńską.

Przez ponad dwie godziny najpierw w Białej Podlaskiej, a następnie w Międzyrzecu Podlaskim kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu z gościem, który przyjechał na zaproszenie posła PiS Adama Abramowicza.

Tematem, który zdominował spotkanie, była tragedia smoleńska, którą Antoni Macierewicz konsekwentnie określa jako zbrodnię.

Ta tragedia zmieniła historię Polski i Europy

– mówił polityk. Zgromadzeni w mogli zapoznać się z częścią materiału dowodowego komisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, którą kieruje poseł PiS.

Fundamentalnym zadaniem komisji było zbadanie tego, co naprawdę stało się w Smoleńsku. Dzisiaj wiemy, że doszło do eksplozji. Dlatego teraz możemy szukać sprawcy tej zbrodni. Myślę, że to kwestia kilku miesięcy i wszystko się wyjaśni

– przekonywał poseł PiS. Antoni Macierewicz przedstawił m.in. zdjęcia kadłuba samolotu Tu-154M na miejscu katastrofy w Smoleńsku.

Mamy do czynienia z wywiniętymi na zewnątrz obiema burtami samolotu i wydmuchniętym
wnętrzem tej części samolotu. Samolot nie uzyskał takiego kształtu wskutek upadku i szorowania po ziemi. Ten samolot nie dlatego się rozpadł, że uderzył w ziemię, tylko dlatego uderzył w ziemię, bo w powietrzu się rozpadł

– wyjaśniał gość na środowym spotkaniu w Białej Podlaskiej. Przewodniczący zespołu parlamentarnego powoływał się też na analizy i symulacje przeprowadzone przez profesura Wiesława Biniendę.


Polityk podkreślił, że jest już najwyższy czas, aby rząd przystąpił do uczciwego śledztwa.

Konieczne jest powołanie komisji międzynarodowej. Bo ta tragedia wyraźnie przerasta władze Polski i Rosji. Jeżeli nie dojdziemy do prawdy, to kto będzie nas szanował na świecie?

– pytał retorycznie poseł. Zdaniem Antoniego Macierewicza kardynalnym błędem polskich
władz było przekazanie śledztwa Rosjanom. Parlamentarzysta skrytykował również partie rządzące za agresję wobec opozycji, za upadający system służby zdrowia i brak zrozumienia potrzeb klasy średniej oraz ludzi ubogich, za niekorzystne dla Polski negocjacje w sprawie budżetu Unii Europejskiej na
kolejne lata czy ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat.

Ten rząd, to długofalowa reżyseria działania na szkodę Polski

– mówił poseł.

Poseł Macierewicz na gorąco skomentował także czystkę dziennikarską w tygodniku „Uważam Rze”, z którego po zwolnieniu przez wydawcę redaktora naczelnego Pawła Lisickiego, w geście solidarności odeszła większość dziennikarzy.

To oznacza koniec kolejnego tytułu, w którym dziennikarze starali się dochodzić do prawdy, podejmować tematy ważne społecznie i politycznie. Wyrzucanie naczelnego jest zamachem na wolność tego tygodnika. Ta sytuacja pokazuje, że mamy do czynienia z cenzurą

– podkreślił gość. Pomimo długiego wystąpienia Antoni Macierewicz nie odmówił odpowiedzi
na pytania uczestników spotkania, które dotyczyły m.in. uchylenia mu immunitetu w związku z jego procesem z Markiem Dochnalem czy zagadkowych samobójstw Remigiusza Musia oraz gen.
Sławomira Petelickiego.

To niekoniecznie były samobójstwa. Muś był jednym z głównych świadków tragedii smoleńskiej

– ocenił poseł. Po spotkaniach Antoni Macierewicz jeszcze długo rozmawiał indywidualnie z mieszkańcami południowego Podlasia, w opinii których była to bardzo ważna i potrzebna wizyta.

Ewelina Burda, Tygodnik Podlaski