Pełna sala na projekcji "Historii Kowalskich" w Parlamencie Europejskim! Szczepionka na "Pokłosie" zostanie też rozesłana na DVD

Bruksela 28.11.2012

Pełna sala na projekcji "Historii Kowalskich" w PE!

"Na projekcji tego ważnego filmu zgromadziliśmy ponad 100-osobową międzynarodową publiczność. Byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu, korpusu dyplomatycznego i organizacji żydowskich. Jeszcze w tym tygodniu film na DVD trafi pod wszystkie najważniejsze adresy w Brukseli" - mówił po projekcji "Historii Kowalskich" jej organizator Konrad Szymański z PiS.

W Parlamencie Europejskim miała miejsce projekcja filmu "Historia Kowalskich" autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Projekcja jest współorganizowana przez delegację Prawa i Sprawiedliwości w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wydarzenie jest objęte patronatem Grupy Pojednanie Europejskich Historii (Reconciliation of European Histories Group) i jej przewodniczącej, pani Sandry Kalniete Poseł do PE. 6 grudnia 2012 minie 70 lat od tragicznych wydarzeń ukazanych w filmie.

Przed projekcją głos zabrali organizatorzy i twórcy filmu.

Łotewska posłanka Sandra Kalniete, przewodniczącą parlamentarnej grupy "Pojednanie Europejskiej Historii", która patronowała projekcji powiedziała: "Bardzo cenię każdy film czy dokument poświęcony tym tragicznym kartom historii Europy Wschodniej. Musimy uczyć się tego jak działały systemy totalitarne, by móc rozpoznać ich cechy w czasach współczesnych. Pamiętajmy, że tragiczne wydarzenia w Srebrenicy miały miejsce tylko 17 lat temu".

"Tysiące i miliony Polaków ryzykowało swe życie, by uratować swych żydowskich sąsiadów, kolegów, czy też anonimowych uciekinierów. Oczywiście, nie wszyscy... Ten film jest właśnie o jednej z takich odważnych i szlachetnych rodzin oraz o jej tragicznym losie. Jestem pewien, że każdy, kto obejrzy ten film zrozumie dlaczego, jako Polacy, sprzeciwiamy się, czasem gwałtownie, wobec tych nieodpowiedzialnych i bezmyślnych sformułowań o "polskich obozach koncentracyjnych" - mówił poseł PiS do PE Konrad Szymański otwierając projekcję.

Maciej Pawlicki, reżyser filmu zwrócił uwagę, że "to prawdziwa historia - opowiedziana przez aktorów, ale przede wszystkim przez naocznych świadków - o tym, co się stało w polskiej wiosce dokładnie 70 lat temu, historia polskich chłopów, którzy narażali życie swoich dzieci aby ocalić sąsiadów, polskich Żydów, skazanych na śmierć w operacji Reinherd- Endlosung der Judenfrage (ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej). Jest to także historia nieopowiedziana, ponieważ z jakichś powodów ten temat był i jest wciąż ostrożnie omijany przez producentów filmowych, media i liderów opinii."

"Odkrywanie prawdy o Polakach,  którzy zginęli za ratowanie swych sasiadow-Żydów to proces złożony. Niemieccy żandarmi mordowali często całe rodziny, nie pozwalając na katolicki pochówek, a majątek grabili lub niszczyli, tym samym zacierając ślady. Przez 5 lat z kamerą dokumentowałem te historie i widzę, że niestety odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Ważne, by jak najwięcej świadectw udokumentować i pokazać światu. Jesteśmy im to winni" - mówił współreżyser filmu Arkadiusz Gołębiewski.

W projekcji "Historii Kowalskich" wzięło udział ponad 100 osób ze wszystkich instytucji europejskich, w tym Komisji, Rady i Parlamentu, Ambasadorowie Ukrainy i Estonii oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego USA, Kanady, Bułgarii, Gruzji i Polski.

Ponad 1000 egzemplarzy filmu w międzynarodowej wersji DVD trafi wkrótce do wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego, wszystkich Komisarzy, w tym do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, Przewodniczącego Rady Hermana van Rompuya oraz wszystkich ambasad w Brukseli.

"Historia Kowalskich" to fabularna rekonstrukcja stosunków polsko - żydowskich odnośnie tragicznych wydarzeń z dnia 6 grudnia 1942 r. z miasteczka Ciepielów koło Radomia. Film został uzupełniony relacjami naocznych świadków. Film jest oparty na faktycznej historii polskiej rodziny, która ukrywała swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej. O świcie 6 grudnia oddział niemieckich żołnierzy otoczył rodzinny dom Kowalskich, jak również pobliskie domy rodzin podejrzewanych o udzielanie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Jest jedną z nielicznych produkcji opowiadających o Polakach, którzy zginęli za ratowanie Żydów.

Dramatyczna rekonstrukcja życia w Ciepielowie, mieście niedaleko Radomia, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między Polakami i Żydami, osiąga punkt kulminacyjny w tragicznych wydarzeniach z dnia 6 grudnia 1942, których 70-tą rocznicę obchodzimy w tym roku. Film zawiera wywiady z naocznymi świadkami życia na wsi przed wojną i podczas okupacji niemieckiej.

Poniżej pełna treść wystąpienia Konrada Szymańskiego:

II wojna światowa była czasem krańcowego okrucieństwa dla milionów Europejczyków. Sowiecki i niemiecki terror w okupowanej Polsce prowadził do anihilacji całych narodów, w tym Polaków. Jednym z najbardziej okrutnych doświadczeń był niemiecki plan "ostatecznego rozwiązania" - rozwijające się wysiłki, by zgładzić całą populację Żydów w Europie.

By zatrzymać opór ludności cywilnej wobec tych barbarzyńskich planów, Niemcy wprowadzili prawo, nieznane nigdzie indziej w Europie, najostrzejsze w całej okupowanej Europie. W okupowanej Polsce, wszyscy mieszkańcy domu, gdzie znaleziono ukrywającego się Żyda byli karani śmiercią. Śmierć była karą za jakąkolwiek pomoc Żydowi, włączając w to podanie chleba lub wody.

Mimo tego, wciąż tysiące i miliony Polaków ryzykowało swe życie, by uratować swych żydowskich sąsiadów, kolegów, czy też anonimowych uciekinierów. Oczywiście, nie wszyscy...

Ten film jest właśnie o jednej z takich odważnych i szlachetnych rodzin oraz o jej tragicznym losie.

Jestem pewien, że każdy, kto obejrzy ten film zrozumie dlaczego, jako Polacy, sprzeciwiamy się, czasem gwałtownie, wobec tych nieodpowiedzialnych i bezmyślnych sformułowań o "polskich obozach koncentracyjnych".

Mam również nadzieję, że przyłączycie się do naszych wysiłków przywracania prawdy o historii okupowanej Polski i żydowskim losie w naszej części Europy.

 

Za: komunikat biura Konrada Szymańskiego

CZYTAJ TAKŻE: Konrad Szymański dla Stefczyk.info: "Historię Kowalskich" powinno się pokazać wszędzie, gdzie to możliwe. To jest rodzaj szczepionki na "Pokłosie"

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.