TRZY PYTANIA DO Rafała Ziemkiewicza. „Być może Donald Tusk szykuje się do stanu wojennego, a na pewno do kryzysu nastrojów społecznych.”

fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Donald Tusk działa w przekonaniu, że mając w ręku siłę mediów,  administrację, pieniądze i pomoc z  Unii Europejskiej, zdoła w sposób mniej lub bardziej bandycki wygrać z opozycją - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl publicysta Rafał Ziemkiewicz.

 

wPolityce.pl: Czy jest pan zaskoczony zwolnieniem Pawła Lisickiego z funkcji redaktora naczelnego „Uważam Rze”?

Rafał Ziemkiewicz: Liczyłem na to, że Grzegorz Hajdarowicz kieruje się jakąkolwiek logiką biznesową. Jego działalność, jak widać, nie ma jednak nic wspólnego z biznesem. To co zrobił interpretuję jako element ogólnej kampanii przykręcania śruby. Kampanii, która w tej chwili ma miejsce pod hasłem zwalczania „mowy nienawiści” i „faszystowskiego zagrożenia w Polsce”. Być może Donald Tusk w ten sposób szykuje się do stanu wojennego, a na pewno do kryzysu nastrojów społecznych.

 

Czy podjął pan decyzje co do swojego funkcjonowania w „Uważam Rze”?

Tę decyzję podjąłem już dawno. W momencie kiedy Grzegorz Hajdarowicz przejął ten tytuł publicznie oznajmiałem, że czuję się lojalny wobec Pawła Lisickiego. I jeżeli niezależność redakcji nie zostanie przez redakcję uszanowana, to ja w tej redakcji dla siebie miejsca nie widzę. I ta decyzja, w tym  momencie, jest natychmiast wcielana w życie.

 

Czy znika bastion wolnego słowa, którego nie da się odbudować?

Myślę, że przede wszystkim znika miejsce, w którym staraliśmy się robić opozycyjną gazetę, zakładając, że żyjemy w kraju demokratycznym. W tej chwili władza celowo stawia na polaryzację. Chce zlikwidować miejsca gdzie jeszcze można było zachowywać jakiś dystans wobec sporu politycznego i stawia na ostry podział: trzeba być albo kolaborantem władzy, albo przyłączyć się do powstania. Myślę, że Donald Tusk działa w przekonaniu, że mając w ręku siłę mediów,  administrację, pieniądze i pomoc z  Unii Europejskiej, zdoła w sposób mniej lub bardziej bandycki wygrać z opozycją. Mam nadzieję, że się przeliczy.

JKUB

 

CZYTAJ TAKŻE:

Oświadczenie twórców i autorów tygodnika "Uważam Rze" po odwołaniu red. Pawła Lisickiego

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...