TRZY PYTANIA DO Rafała Ziemkiewicza. „Być może Donald Tusk szykuje się do stanu wojennego, a na pewno do kryzysu nastrojów społecznych.”

fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Donald Tusk działa w przekonaniu, że mając w ręku siłę mediów,  administrację, pieniądze i pomoc z  Unii Europejskiej, zdoła w sposób mniej lub bardziej bandycki wygrać z opozycją - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl publicysta Rafał Ziemkiewicz.

 

wPolityce.pl: Czy jest pan zaskoczony zwolnieniem Pawła Lisickiego z funkcji redaktora naczelnego „Uważam Rze”?

Rafał Ziemkiewicz: Liczyłem na to, że Grzegorz Hajdarowicz kieruje się jakąkolwiek logiką biznesową. Jego działalność, jak widać, nie ma jednak nic wspólnego z biznesem. To co zrobił interpretuję jako element ogólnej kampanii przykręcania śruby. Kampanii, która w tej chwili ma miejsce pod hasłem zwalczania „mowy nienawiści” i „faszystowskiego zagrożenia w Polsce”. Być może Donald Tusk w ten sposób szykuje się do stanu wojennego, a na pewno do kryzysu nastrojów społecznych.

 

Czy podjął pan decyzje co do swojego funkcjonowania w „Uważam Rze”?

Tę decyzję podjąłem już dawno. W momencie kiedy Grzegorz Hajdarowicz przejął ten tytuł publicznie oznajmiałem, że czuję się lojalny wobec Pawła Lisickiego. I jeżeli niezależność redakcji nie zostanie przez redakcję uszanowana, to ja w tej redakcji dla siebie miejsca nie widzę. I ta decyzja, w tym  momencie, jest natychmiast wcielana w życie.

 

Czy znika bastion wolnego słowa, którego nie da się odbudować?

Myślę, że przede wszystkim znika miejsce, w którym staraliśmy się robić opozycyjną gazetę, zakładając, że żyjemy w kraju demokratycznym. W tej chwili władza celowo stawia na polaryzację. Chce zlikwidować miejsca gdzie jeszcze można było zachowywać jakiś dystans wobec sporu politycznego i stawia na ostry podział: trzeba być albo kolaborantem władzy, albo przyłączyć się do powstania. Myślę, że Donald Tusk działa w przekonaniu, że mając w ręku siłę mediów,  administrację, pieniądze i pomoc z  Unii Europejskiej, zdoła w sposób mniej lub bardziej bandycki wygrać z opozycją. Mam nadzieję, że się przeliczy.

JKUB

 

CZYTAJ TAKŻE:

Oświadczenie twórców i autorów tygodnika "Uważam Rze" po odwołaniu red. Pawła Lisickiego

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.