Premier Donald Tusk chce, by polityka stała się technologią. Oznacza to, oczywiście, koniec polityki, no i rzecz jasna koniec demokracji
- pisze w kolejnej odsłonie debaty o postdemokracji Bronisław Wildstein. Ponadto w dziale POLITYKA Dominika Kasprowicz diagnozuje przyczyny radykalizacji po prawej stronie sceny politycznej:
spadające poparcie dla rządzącej koalicji, kryzys Unii Europejskiej, radykalizowany po katastrofie smoleńskiej komunikat Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziane na rok 2013 uderzenie kryzysu i rosnące bezrobocie spełniły wszystkie modelowe warunki sprzyjające poparciu populistycznej skrajnej prawicy. Nisza ta została błyskawicznie wypełniona.
W dziale KULTURA o strategiach muzealnych wobec prowokacyjnych projektów artystycznych naświetlających nacjonalistyczne sentymenty społeczeństw w Europie Środkowej pisze Margaret Tali. Tomasz Kasprowicz w dziale MIASTO wskazuje na nieprzewidziane konsekwencje społeczne wieloletnich planów urbanizacyjnych w Chinach.
POLITYKA:
Postpolityczność i fetysz demokracji / Bronisław Wildstein
W naszym kręgu cywilizacyjnym demokracja stała się obecnie pojęciem-fetyszem. Wszelkie nowe przedsięwzięcia, choćby z natury rzeczy nie miały charakteru politycznego, muszą dokonywać się pod szyldem demokracji. Tymczasem żyjemy w świecie postdemokratycznym, w którym ustrój ten traci swój elementarny sens.
Ruch narodowy: czwarta fala / Dominika Kasprowicz
Podsumujmy: spadające poparcie dla rządzącej koalicji, kryzys Unii Europejskiej, radykalizowany po katastrofie smoleńskiej komunikat Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziane na rok 2013 uderzenie kryzysu i rosnące bezrobocie spełniły wszystkie modelowe warunki sprzyjające poparciu populistycznej skrajnej prawicy. Nisza ta została błyskawicznie wypełniona.
KULTURA:
Pokochajcie nas, choć was nienawidzimy / Margaret Tali
Mimo, że idea homogenicznego państwa narodowego została odrzucona, nacjonalizm wciąż zmusza sztukę do mierzenia się z problematycznymi kwestiami wykluczania.
MIASTO:
Nadzieje chińskiego miasta / Tomasz Kasprowicz
Z 75 potencjalnie najbardziej dynamicznych miast świata aż 29 znajduje się w Chinach, jednak specyfika chińskiej urbanizacji w niczym nie przypomina tego, z czym mamy do czynienia na Zachodzie.
ZAPOWIEDZI I ZAPROSZENIA:
30 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku zapraszamy na kolejną edycję dyskusji miastomedia: Media są niezbędnym elementem każdej demokracji – również tej miejskiej. Rozmawiając o mieście nie można więc pominąć kwestii mediów i sposobu w jaki wpływają na stan wiedzy i świadomość mieszkańców. Głos będzie należał do przedstawicieli mediów oraz Stowarzyszeń miejskich, dyskusję poprowadzi Artur Celiński z Res Publiki Nowej. Organizatorami wydarzenia są: Res Publica Nowa i Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.
5 grudnia w Pałacu Kaziemierzowskim Uniwesystetu Warszawskiego w sali im. Brudzińskiego odbędzie się debata pt. Polskie i ukraińskie horyzonty Europy. Wydarzenie jest organizowane przez Katedrę im. Erazma z Rotterdamu UW, ISNS oraz Res Publikę Nową. Rozmawiać będą Jarosław Hrycak i Marcin Król, a dyskusję poprowadzi Wojciech Przybylski. Wstęp wolny, zapraszamy! W nawiązaniu do debaty Katedra im. Erazma z Rotterdamu UW zaprasza studentów na towarzyszące dyskusji seminarium warsztatowe pt. Pamięć, biografia, polityka. Zajęcia prowadzi dr Anna Wylegała w następujących terminach: 6 grudnia, czwartek, 17.00 Wokół społecznej natury pamięci; 7 grudnia, piątek, 17.00 Pamięć jako pole walki: konflikty symboliczne i polityka pamięci; 10 grudnia, poniedziałek, 17.00 Pamięć biograficzna: warsztaty z analizy narracji; 12 grudnia, środa, zajęcia w DSH, 14.00 warsztaty metodologiczne (we współpracy z Domem Spotkań z Historią). Zgłoszenia należy przesyłać do 4 grudnia na adres: [email protected].
PATRONATY:
We wtorek, 27 listopada przy ul. Św. Marcina 80/82 w Poznaniu, ma miejsce konferencja pt. Mieszkańcy dla ładu przestrzennego. Odbywa się ona w ramach projektu finansowanego przez Fundację im. S. Batorego, któremu partneruje Fundacja Res Publica oraz Stowarzyszenie My Poznaniacy. Współorganizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Cały czas partnerujemy również projektowi „Mój MDM”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o którym można przeczytać na stronie www.mojmdm.pl. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/145395-miedzymiescie-w-nowym-numerze-min-wildstein-kasprowicz-tali
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.