Arcybiskup Wiktor Skworc ogłosił w niedzielę rozpoczęcie II Synodu katowickiego Kościoła, którego głównym celem jest odnowa życia archidiecezjalnego. W obecnym kształcie organizacji Kościoła synod diecezji to najważniejsze ciało doradcze biskupa.
Poprzedni Synod Kościoła katowickiego odbył się w latach 70. "Odważne i autentyczne świadectwo życia opartego na wierze jest dziś pilnie potrzebne Kościołowi, całemu społeczeństwu i Ojczyźnie. Jest też ono jednym z najskuteczniejszych środków ewangelizacji" - powiedział metropolita katowicki podczas uroczystości w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Kiedy stoimy na progu Synodu uświadamiamy sobie, że naszym obowiązkiem jest służba osobowej prawdzie, Jezusowi Chrystusowi, co oznacza uznanie Boga za źródło prawdy o człowieku i jego życiu
- podkreślił hierarcha.
Do udziału w uroczystości otwarcia II Synodu abp Skworc zaprosił m.in. księży dziekanów, przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich oraz liderów i członków stowarzyszeń, ruchów i wspólnot katolickich. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się arcybiskup senior Damian Zimoń, abp Szczepan Wesoły i katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny.
Metropolita przypomniał, że poprzedni Synod katowickiego Kościoła zakończył się dokładnie 37 lat temu. Zaznaczył, że przez ten czas zmienił się kontekst życia i działalności lokalnego Kościoła. Dodał, że nawet pobieżna obserwacja rzeczywistości uświadamia, jak bardzo zmienił się Śląsk, jak wielkim przeobrażeniom społecznym podlegali i ciągle podlegają jego mieszkańcy.
Dostrzec można wiele pozytywnych aspektów tych zmian, nie brakuje jednak również ich negatywnego wymiaru, zwłaszcza, kiedy patrzymy w kierunku zdewastowanych osiedli i ich mieszkańców, w kierunku społecznie wykluczonych
- zauważył abp Skworc.
Metropolita katowicki powiedział że, aby Synod był owocny, potrzebuje odpowiedniej ilości modlitwy i czasu.
Ufam, że będzie nas wszystkich ożywiał jeden duch i jedno serce, jedna miłość do Kościoła i szczera troska o jego dobro. Bardzo liczę na waszą, opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu, współpracę
- zwrócił się do diecezjan.
Abp Skworc powiedział, że zadaniem Synodu jest "chrystologiczna odnowa życia naszego Kościoła diecezjalnego". Doprecyzował, że odnowa ta winna wyrażać się przede wszystkim w głębokiej "reformie" samych wiernych, w uporządkowaniu spraw sumienia i w procesie szczerego nawrócenia. Przyzywając Ducha Świętego wołał:
Prosimy: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Śląskiej Ziemi! Niech odnowi ludzkie serca: rodziny, miejsca pracy i wspólnoty kościelne. Niech będzie światłem dla mieszkańców każdego śląskiego domu, każdego familoka i blokowiska. We wszystkich tych miejscach konieczne jest podjęcie nowej ewangelizacji.
Podczas mszy św. odczytano list jedności skierowany do papieża Benedykta XVI. W związku z rozpoczęciem prac II Synodu dekrety otrzymali członkowie i konsultorzy synodalnych zespołów, komisji i podkomisji, wśród których znalazło się bardzo wielu świeckich.
W obecnym kształcie organizacji życia Kościoła synod diecezji to najważniejsze ciało doradcze biskupa. Biskup zwołuje synod diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się poradzić Kościoła, któremu przewodniczy. W ostatniej fazie, kiedy odbywają się posiedzenia plenarne synodu, uczestniczą w nim wybrani delegaci.
Synod ma pomóc najpierw w przyjrzeniu się temu, w jakim punkcie jest lokalny Kościół i jakie stoją przed nim wyzwania. Po przeprowadzeniu tej diagnozy uczestnicy Synodu określą co należy robić w najbliższej i nieco dłuższej perspektywie.
Poprzedni, I Synod miał miejsce w Katowicach w latach 70. ubiegłego wieku (zakończony w 1975 roku) i poświęcony był głównie wprowadzaniu w życie uchwał Soboru Watykańskiego II.
W dniu rozpoczęcia prac II Synodu uruchomiono stronę internetową pod adresem synodkatowice.pl. Można na niej znaleźć wszelkie informacje i materiały związane z obradami.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/145275-ii-synod-katowickiego-kosciola
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.