Świetny pomysł! Objazdowe Kino Niezależne „OKNO”. Zobacz nowy katalog filmów, które można wypożyczać na pokazy specjalne

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

ZAPRASZAMY NA FILMY TWÓRCÓW NIEZALEŻNYCH!!!

Objazdowe Kino Niezależne „OKNO” przedstawia Państwu nowy katalog filmów, które można wypożyczać na pokazy specjalne. Jest też możliwe przy tej okazji organizowanie spotkań z twórcami filmów. Wszelkich informacji w tych sprawach udzielają członkinie prezydium Kongresu Mediów Niezależnych:

Wioletta Machniewska (tel. 662 042 204)

oraz Agnieszka Piwar (tel.791 650 653).

Jak wiadomo, Objazdowe Kino Niezależne  „OKNO” powstało z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych i rozpoczęło swoją działalność w lipcu tego roku.  Teraz mamy  nowy zestaw filmów, do naszych dotychczasowych propozycji doszły  filmy zaprezentowane i nagrodzone na  wrześniowym Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku.

Serdecznie zapraszam!

Krzysztof Czabański, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

********

 

OBJAZDOWE

KINO NIEZALEŻNE "OKNO"

Proponowane filmy:

 

Tytuł: “Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski

Film jest zapisem dokumentującym wyjazd do Budapesztu grupy Polaków, pragnących zamanifestować wsparcie i solidarności dla  reform społecznych i gospodarczych wprowadzanych przez rząd Węgier pod przewodnictwem premiera Victora Orbana. 15 – 16 marca 2012 kilkutysięczna rzesza Polaków przybyła do stolicy Węgier i  wzięła udział w uroczystościach Święta Narodowego,  które upamiętnia rozpoczęcie rewolucji w 1848r. Wiec pod parlamentem Węgier przerodził się w wielką manifestację poparcia dla polityki rządu, a Polska delegacja została przyjęta owacyjnie przez mieszkańców Budapesztu.

 

Tytuł: „Łącznika Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz

Film zaczyna się od wizyty u pani Danuty Orłowskiej w jej  mieszkaniu na warszawskim Powiślu w sierpniu 2011r. Pani Danuta milczy, a w jej imieniu wypowiadają się: siostra Halina i przyjaciółka rodziny- pani Barbara Butler-Błasińska. Opowiadają o bohaterskiej przeszłości schorowanej pani Danusi, łączniczki zgrupowania „Krybar” w Powstaniu Warszawskim oraz jej smutnej starości. I o tym, że pani Danusia dostała właśnie dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z  mieszkania…

 

Tytuł: "Zapomniane męczeństwo”, reż.  Jolanta Hajdasz

Nieznana historia uwięzienia i prześladowania najbliższego współpracownika Augusta Hlonda i Prymasa Stefana Wyszyńskiego – biskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza obu Prymasów , którego  torturami UB  próbował zmusić do zeznań, umożliwiających zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko Prymasowi Wyszyńskiemu. Film ukazuje metody zwalczania Kościoła Katolickiego przez system komunistyczny

 

Tytuł: "Fotozofia-sztuka fotografii według Andrzeja Różyckiego”, reż. Jacek Jóźwiak

Film jest spotkaniem z wybitnym artystą i teoretykiem sztuki oraz jego twórczością, przede wszystkim  fotografią. Andrzej Różycki wniósł istotny wkład do polskiej sztuki konceptualnej i medialnej drugiej połowy XX wieku. Film ukazuje również  poetycki wymiar jego twórczości.


Tytuł: ”Idziemy”,reż. Łukasz Korwin

Film pokazuje myśli i uczucia pątników XXXI Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdy z nich odpowiada na bardzo podobne pytania zadawane poza kamerą. Odpowiedzi układają się w obraz ludzi przepełnionych wiarą i nadzieją, ludzi radosnych i odważnych. Obraz tak odmienny od kreowanego przez główne media-dodaje reżyser

 

Tytuł: ”Pani Weronika i jej chłopcy”,reż. Artur Pilarczyk

Opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, pani kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kolegach-kombatantach. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nasza bohaterka pochodzi z Kresów Wschodnich z terenu Wołkowyska, obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu. Film przedstawia jej losy.

 

Tytuł: „Towarzysz generał idzie na wojnę”,reż. Grzegorz Braun, Robert Kaczmarek

Film o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 30. rocznicę tego wydarzenia.

Rozpowszechniana  opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła „legła w gruzach”. Dokumenty  wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce w 1981r.. To odpowiedź na pytanie, kim był Jaruzelski: patriotą czy zdrajcą…


Tytuł: „Betar” Reżyseria: Robert Kaczmarek Scenariusz: Piotr Gontarczyk

Film dokumentalny ,wyreżyserowany przez Roberta Kaczmarka na podstawie scenariusza Piotra Gontarczyka. Opowiada on o  nieznanej  żydowskiej narodowej organizacji, działającej w międzywojniu m.in. w II RP. Bardzo niepoprawny politycznie.


Tytuł: „Esencja nastroju”, reż.  Robert Kaczmarek

Losy Mieczysława Kosza (1944-1973), znanego i utalentowanego kompozytora i muzyka jazzowego, który zginął tragicznie w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Śledzimy drogę życiową artysty od wioski na Zamojszczyźnie, poprzez jazzowe piwnice Krakowa, do Warszawy. Spotkamy się z tymi, którzy odegrali ważną rolę w jego życiu i twórczości. Przyjaciele Kosza opowiedzą również o życiu towarzyskim swojego środowiska. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z lat sześćdziesiątych ukazujące atmosferę PRL-u: prowincji, jaką była rodzinna Antoniówka k. Tomaszowa Lubelskiego, szkoły, do której chodził niewidomy artysta. Ponadto w filmie znajdą się fragmenty radiowych wywiadów Mieczysława Kosza. [TVP]

Możliwość połączenia emisji filmu z koncertem jazzowym.



Tytuł:"Transformacja – od Lenina do Putina" ”, reż. Grzegorz Braun

Część I – NEP, TRUST i głuchoniemi ślepcy (57min.),

Część II – Zmienna linia partii, trzecia wojna światowa i raport Lokomotywy (58 min.),

Część III i IV – w przygotowaniu

To film o transformacji ustrojowej ZSRR. Żeby się lepiej zorientować, na czym ona polegała, warto prześledzić historie rozmaitych transformacji, jakim poddawali swój system władzy komuniści sowieccy począwszy od 1917r. Zawsze zgodnie z zasadą sformułowaną przez Władysława Gomułkę: „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”. W filmie wypowiadają się wybitni specjaliści- sowietolodzy, historycy i dziennikarze, m.in.Włodzimierz Bukowski i Wiktor Suworow.

 

Tytuł: "Media III RP”,reż. Paweł Nowacki , Krzysztof Nowak

Film , który  do dziś (rok prod. filmu 2009) nie ujrzał światła dziennego. Pokazuje genezę i istotę działania mediów sprzymierzonych z władzą w III RP.

 

Tytuł: „Zawód: Prymas Polski“, reż. Anna T. Pietraszek.

Film powstał na podstawie dokumentów, znajdujących się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Opowiada o losach Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przedstawia metody prześladowania Kościoła w Polsce przez władze komunistyczne.

 

Tytuł: „Zbrodnia bez kary“, reż Anna T. Pietraszek.

Film został zrealizowany ze środków Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Znalazły się w nim m.in. archiwalne nagrania Apeli Katyńskich wygłoszonych przez ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie.

 

Tytuł: „Niepodlegli“ ,reż. Agnieszka Piwar

Reportaż obnaża manipulacje i zakłamanie mediów mainstreamowych w relacjach z  Marszu Niepodległości z11 listopada 2011 r. W materiale wypowiadają uczestnicy, organizatorzy oraz członkowie honorowego komitetu poparcia Marszu Niepodległości m.in. Rafał Ziemkiewicz, ks. Stanisław Małkowski, Stanisław Michalkiewicz, Jan Żaryn, Wiktor Węgrzyn i inni.. W materiale wykorzystano nagrania nakręcone przez uczestników i jednocześnie świadków Marszu Niepodległości. Były to często nagrania amatorskie, zarejestrowane także przez tel. komórkowe, stąd bardzo realistyczny i prawdziwy obraz tego, co faktycznie wydarzyło się na ulicach Warszawy 11 listopada 2011 r.


Tytuł „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”, reż. Piotr Zarębski

Historia ucieczki Rafała Gan-Ganowicza z komunistycznej Polski w roku 1950, ukrytego pod wagonem kolejowym, stała się legendą. Osierocony w czasie wojny.  Polska Ludowa nie trafiła do przekonania nastoletniego Rafała.

Z kilkoma rówieśnikami założył nielegalną grupę kolportującą podziemne ulotki i malującą antykomunistyczne napisy na murach. Gdy w czerwcu 1950 r. bezpieka wpadła na trop młodocianych konspiratorów, Rafał, ratując się przed nieuchronnym więzieniem, ukrył się pod pociągiem i po kilkudziesięciu godzinach wysiadł w Berlinie Zachodnim. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki z komunistami w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila…

 

Tytuł”Więźniarki” reż. Piotr Zarębski

Opowieść siedmiu kobiet , które za działalność opozycyjną zostały osadzone w więzieniu bydgoskim Fordon. Pozbawione praw do odbierania listów , paczek od rodziny, po okresie uwięzienia , który trwał od 1,5 do 10 lat musiały emigrować z kraju za chlebem , do Francji , Niemiec, Kanady, USA. W 2004 roku producent , reżyser łódzki Piotr Zarębski namówił patriotki do zwierzeń o czasach prześladowań tych, dla których ojczyzna była i jest wartością najwyższą.

 

Tytuł”Eugenika. W imię postępu” reż. Grzegorz Braun

Film dokumentalny przedstawiający narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, między innymi na Lenina czy też  Adolfa Hitlera. Eugenika jest pseudo-nauką stworzoną w XIX wieku o doskonaleniu rasy ludzkiej. Według eugeników rozmnażać mogły się tylko jednostki zdrowe i twórcze, a prokreacja chorych czy niepełnosprawnych i niewartościowych rasowo (prostytutek, ubogich, żebraków) miała być niecelowa w kontekście „zdrowego społeczeństwa” jako budowniczego państwa.. Dokument stawia kontrowersyjną tezę, że dzisiejsza genetyka, aborcje, eutanazje biorą swe początki od tej niesławnej nauki. „

 

Tytuł „Krzyż”, reż. Ewa Stankiewicz

Film dokumentalny, ukazujący wydarzenia pod krzyżem pamięci na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.  Agresywny laicyzm domaga się jednego: nieobecności religii w życiu publicznym. Hołota walczy z patriotami wspierana przez media tzw.głównego nurtu i wiele osób o statusie celebrytów.

Wstrząsający obraz dwóch światów z katastrofą smoleńska w tle.

Pokaz filmów „Betar”,”Media III RP”,”Esencja nastroju” może się odbyć tylko w ramach spotkań z autorem.

Każdy kto  jest zainteresowany  organizacją pokazów filmowych i spotkań z twórcami filmów proszony jest o kontakt z paniami Wiolettą Machniewską i Agnieszką Piwar:

Wioletta Machniewska-662042204

Agnieszka Piwar - 791650653

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych