Schizofrenia "Wiadomości" TVP1, czyli co robimy z badaniami, które nie pasują do naszej tezy?! Do kosza!

fot. wiadomosci.tvp.pl
fot. wiadomosci.tvp.pl

Ze zdziwieniem obejrzeliśmy wczorajsze "Wiadomości TVP1", które w nadzwyczajny sposób odtrąbiły sukces premiera Tuska, którego to sukcesu nie było. Flagowy program informacyjny telewizji publicznej naprawdę spiął się i wzniósł na wyżyny własnych możliwości, żeby po planowanym sukcesie i zgarnięciu przez premiera wielu miliardów z unijnej kasy, pokazać Polakom jakim to dobrodziejstwem jest dla nas Unia Europejska.

Kwestia była na tyle ważna, że program, jak go nazwano - "wydanie specjalne" poprowadziło dwoje prezenterów. Beata Tadla z Warszawy i sam szef, Piotr Kraśko - prosto z brukselskich salonów. Pokazano też piękny kawałek kraju (konkretnie Uniejów), który dzięki kasie z UE opływa w dostatki wszelkie. Piękny program do wyemitowania tuż po sukcesie premiera. Nie zgadza się tylko jedno, sukcesu nie było, premier nic nie wywalczył, Niemcy poszli razem z Brytyjczykami, kasy nie ma i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie... Sam Tusk nazwał eufemistycznie swój "sukces" połowicznym. To musi być naprawdę słabo, ale planu B "Wiadomości" nie przygotowały, no i wyszło... jak zwykle.

Ale to zdziwienie to jeszcze nic w porównaniu ze zdziwieniem, które ogarnęło nas, kiedy spojrzeliśmy do redakcyjnej skrzynki mailowej [email protected]. Dostaliśmy na nią taki oto komunikat od TVP Info:

Ponad połowa Polaków uważa, iż fakt, że nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej nic nie zmienił w ich życiu. Co więcej, 16 proc. badanych twierdzi, że UE zmieniła ich życie na gorsze – to wyniki badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie „Wiadomości” TVP1.

Tylko 27 procent Polaków oceniło pozytywnie wpływ naszego członkostwa w Unii europejskiej na ich życie. 16 procent respondentów TNS Polska uważa, że ich sytuacja życiowa w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej wręcz się pogorszyła. Zdaniem ponad połowy badanych (54 procent) nic się nie zmieniło. 3 procent ankietowanych miało problem z odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób członkostwo Polski w UE wpłynęło na ich życie.
Jeśli chodzi o nastawienie Polaków do zmian, do których doszło w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej, to dominującym elementem jest poczucie, że wszystko się toczy tak, jak dawniej. Okazało się, że zmiany rozłożone zostały na lata, nie były skokowe

– tak wyniki badań przeprowadzonych przez TNS dla „Wiadomości” skomentował dr Jarosław Flis z UJ.
Badania na zlecenie TVP S.A. przeprowadzono w dniach 21-22 listopada, na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Coś tu jest "nie halo". Albo Kraśko zajęty brylowaniem na europejskich salonikach czegoś nie dopatrzył i ktoś za jego plecami wysłał do mediów wyniki badań, za które "Wiadomości" zapłaciły, ale jakoś nie wzięły pod uwagę (z powodów merytorycznych rzecz jasna), albo dystans pomiędzy redakcją "Wiadomości" (piętro 5) a redakcją TVP Info (piętro bodajże 2) tak się zwiększył, że panuje tam zupełnie inna rzeczywistość.

Wuj

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.