UJAWNIAMY! Władze Warszawy włączyły się w promocję "Pokłosia". Wysyłano nauczycieli na spotkanie dot. filmu

Kadr z filmu "Pokłosie", fot. mat. prasowe
Kadr z filmu "Pokłosie", fot. mat. prasowe

Szkodzący Polsce film "Pokłosie", który przyczynia się do manipulacji polską historią, wywołuje coraz więcej emocji i kontrowersji. Jak pisaliśmy dystrybutor filmu przygotował scenariusze lekcji dla polskich szkół. Twórcy filmu chcą, by polscy nauczyciele przygotowywali lekcje oparte na scenariuszu filmu, który stawia Polaków w niekorzystnym świetle.

Jak się okazuje film "Pokłosie" oraz scenariusze lekcyjne, opracowane przez dystrybutora, są również promowane przez Urząd m.st. Warszawy.

Portal wPolityce.pl dotarł do listu, jaki Biuro Edukacji wysyłało do Wydziałów Oświaty poszczególnych Dzielnic Warszawy. Czytamy w nim:

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o przekazanie do szkół ponadgimnazjalnych z terenu Państwa Dzielnicy uaktualnionych scenariuszy lekcji, które powstały na podstawie filmu „Pokłosie” wraz z planem spotkania w kinie ATLANTIC w dniu 13. 11. br.

Przypominam, że zaproszenia, które przekazaliście Państwo nauczycielom są jednoosobowe.

Pod listem podpisana jest urzędniczka Biura Edukacji Urzędu m.s. Warszawy.

Jak ustalił portal wPolityce.pl, pisma z podobną promocją filmu "Pokłosie" oraz scenariuszy przygotowanych przez autorów filmu wysyłano do szkół.

Zaproszenie na to spotkanie przyszło do szkoły z Wydziału Oświaty naszej dzielnicy. Na piśmie widziałem oficjalne pieczątki oraz znane hasła Urzędu miasta "Zakochaj się w Warszawie". Nie wiem, gdzie powstał pomysł wysyłania nauczycieli na to spotkanie, ale wyglądało to jak pomysł władz centralnych Warszawy

- mówi nam jeden z nauczycieli historii, który otrzymał zaproszenie do kina Atlantic.

Spotkanie, jakie miało miejsce 13 listopada skupiało się na filmie "Pokłosie". W planie, do którego dotarł portal wPolityce.pl, czytamy, że po powitaniu gości, krótkim wstępie na temat filmu, przytoczeniu cytatów z recenzji miała się odbyć dyskusja. Prelegentami dyskusji moderowanej przez Bogdana Białka byli: dr Michał Bilewicz z UW, Paula Sawicka ze Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita oraz Zuzanna Radzik z Tygodnika Powszechnego oraz Polskiej Rady Chrześcijan Żydów i Forum Dialogu Między Narodami.

Jeden z uczestników spotkania, nauczyciel ze szkoły ponadgimnazjalnej mówi nam, że zaplanowana dyskusja z prawdziwą dyskusją miała niewiele wspólnego:

Obecni mówili jednym głosem i zgadzali się ze sobą we wszystkim. To nie miało nic wspólnego z dyskusją. Promowane były również scenariusze lekcji, opartych na filmie "Pokłosie". Niestety oceniam je bardzo źle. To są bzdury.

Uczestnik spotkania wyjaśnia, że na razie nie słyszał o sugestiach ze szkoły, by prowadzić zajęcia według scenariuszy promowanych przy okazji filmu "Pokłosie". Pytanie czy to się może zmienić po kolejnym liście z Urzędu m.st. Warszawy. Wydaje się, że może.

Akcja promowania filmu Pasikowskiego oraz scenariuszy przygotowanych przez twórców obrazu wydają się być jasnym sygnałem, że samorządowe władze oświatowe promują film i oczekują, że nauczyciele będą stosowali w praktyce wiedzę pozyskaną na spotkaniu promującym "Pokłosie"!

Akcja władz Warszawy oznacza jedno: władze miasta z Hanną Gronkewicz-Waltz na czele włączają się w promocję szkodzącego Polsce filmu oraz antypolskiego przekazu, włączają się w manipulowanie polską młodzieżą.

saż

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych