Film o rtm. Pileckim. Niepodległa Rzeczpospolita jest chyba coś winna swemu obrońcy

fot. ipn.gov.pl
fot. ipn.gov.pl

Stowarzyszenie Auschwitz Memento rozpoczyna prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego - twórcy ruchu oporu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (gdzie dostał się z własnej woli i skąd brawurowo uciekł), oficerze Armii Krajowej oraz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, emisariuszu generała Władysława Andersa do zniewolonego przez Sowietów Kraju, zamordowanego w 1948 roku przez komunistycznych oprawców - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W 2006 r. Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, który jest artystycznym zapisem ostatnich miesięcy życia rotmistrza, a ja powróciłem do myśli o potrzebie zrealizowania rzetelnego, pełnometrażowego dokumentu o jego życiu i działalności. Te, które nakręcono w latach 90. ubiegłego wieku, albo zawierają błędy merytoryczne, albo wydają się już dzisiaj archaiczne, albo są po prostu nieudane i przegadane

- powiedział PAP Bogdan Wasztyl, który jest szefem rady programowej Auschwitz Memento.

Stowarzyszenie rozpoczęło już publiczną zbiórkę pieniędzy na realizację filmu, a inicjatywa jest promowana za pośrednictwem strony internetowej www.projektpilecki.pl poprzez profil na Facebooku.

Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. (...) Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem

- zaapelował Wasztyl.

Okazuje się jednak, że już od wielu lat instytucje publiczne odmawiają wsparcia projektu. Stowarzyszenie zapewnia, że od 2009 r. bierze udział w różnego rodzaju konkursach i składa wnioski oraz prośby o dofinansowanie, niestety bezskutecznie

- czytamy w depeszy PAP.

W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie możemy znaleźć funduszy

- powiedział PAP ze smutkiem Bogdan Wasztyl.

Rtm. Pilecki jest jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej. Jego bezprzykładne męstwo jest doceniane przez wielu zagranicznych historyków. Byłoby niebywałym skandalem, gdyby nie udało się znaleźć środków na realizację filmu o nim i to również z państwowej kasy. Niepodległa Rzeczpospolita jest chyba coś winna swemu obrońcy.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.