Dziennikarz BBC do Sikorskiego: Pan i Westerwelle chcecie likwidacji narodowego weta w ważnych dziedzinach. Sikorski: Tak

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Strona internetowa BBC World zamieszcza fragment wywiadu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Szef polskiej dyplomacji kolejny raz niepokojącą łatwo, wręcz z radością wzywa do budowy europejskiej "superpower".

Na pytanie prowadzącego program "Hardtalk":

Pan, razem z pana nowym najlepszym przyjacielem, niemieckim ministrem spraw zagranicznych Guido Westerwelle, chcecie iść dużo dalej. Wydaliście ostatnio wspólną deklarację wzywajacą do ustanowienia bezpośrednio wybieranego prezydenta Europy, likwidacji narodowego weta w ważnych dziedzinach, chcecie budowy militarnej i fiskalnej unii, chcecie Europejskiego Funduszu Walutowego, w końcu chcecie ewolucji w kierunku unijnej siły zbrojnej.

Sikorski odpowiada:

Tak.

Dziennikarz kontynuuje:

Nie jest to więc pytanie o rezygnację z części suwerenności w sferze handlu i gospodarki, chcecie iść dużo, dużo dalej.

Sikorski:

W świecie pojęć Tony'ego Blaira, chcemy [stworzyć] supermocarstwo [superpower]. Ponieważ ostatecznie w sprawie Unii Europejskiej nie chodzi tylko o handel. Chodzi o politykę. Chodzi  o podtrzymanie naszego, zachodu, wpływu w świecie, w którym stanowimy mniejszą część populacji globu, i mniejszą część światowej gospodarki. (...)

Dziennikarz pyta:

Nie chcąc być niegrzecznym, zapytam, gdzie był pan przez ostatnie kilka lat? Czy nie obserwował pan polskiej opinii publicznej, która dziś wydaje się bardzo sceptyczna nie tylko w kwestiach rezygnacji z suwerenności o których pan mówi, ale jest bardzo sceptyczna w kwestii przyjęcia euro.

Sikorski chwali się:

Właśnie wygraliśmy wybory. Sprawa euro była już dyskutowana w Polsce, to część naszego traktatu akcesyjnego, który był poddany referendum. Jesteśmy więc zobowiązani traktatem do przyjęcia euro. (...) Do końca obecnej kadencji polskiego parlamentu wypełnimy kryteria, a do końca następnej kadencji, pod warunkiem, że strefa euro rozwiąże swoje problemy, będziemy gotowi, by do niej dołączyć.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że cała analiza ministra Sikorskiego nie jest analizą wyrastającą z polskiej sytuacji. To raczej diagnozy bogatego, dominującego w Unii zachodu, zwłaszcza Niemiec. Bo przecież nie jest w interesie słabej Polski rezygnacja z narodowego weta czy też budowa unii fiskalnej - która wzmocni silniejsze, zasobniejsze gospodarki, blokując krajom biedniejszym pole manewru.

PRZECZYTAJCIE TAKŻE: Jarosław Kaczyński specjalnie dla wPolityce.pl na Święto Niepodległości: "życzę wszystkim moim Rodakom, by byli dumni z siebie i swojego kraju"

Zdanie najważniejsze: " Bez własnego ośrodka władzy, dyspozycji politycznej, który reguluje nasze sprawy nie ma niepodległości a peryferyzacja jest nieunikniona.".

Skaj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych