Elżbieta Penderecka otrzymała Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie nadał jej niemiecki prezydent za długoletnie zaangażowanie na rzecz współpracy w dziedzinie muzyki między Polską a Niemcami.

Odznaczenie wręczył Pendereckiej - zasłużonej inicjatorce i organizatorce wydarzeń muzycznych - ambasador Niemiec w Polsce Ruediger von Fritsch. Podczas uroczystości w poniedziałek w niemieckiej ambasadzie w Warszawie odbył się koncert z udziałem wiolonczelisty Valentina Radutiu i pianisty Pera Rundberga.

Podczas laudacji ambasador podkreślił zasługi odznaczonej na rzecz stosunków polsko-niemieckich.

Wielkie zasługi położyła pani bowiem zwłaszcza na rzecz muzyki i nieskończenie wiele dobrego muzyka uczyniła już w naszych relacjach

- powiedział. Von Fritsch zwrócił uwagę przede wszystkim na jej działalność jako przewodniczącej w radzie programowej, która zajmowała się przygotowaniami do obchodów Europejskiego Miasta Kultury w Krakowie w 2000 r., oraz na zainicjowanie dorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Penderecka, jak zaznaczył ambasador, wielokrotnie zapraszała do Polski wybitnych niemieckich artystów oraz sławne zespoły, m.in. Anne-Sophie Mutter, Chor der Bamberger Symphoniker, orkiestrę muzyki dawnej La Stagione z Frankfurtu nad Menem, Bundesjugendorchester czy Deutsche Kammerorchester Berlin.

Różnie rozwijają się i kształtują związki między Polską a Niemcami, ale sferą, w której zrozumienie i porozumienie (...) jest możliwe zawsze, tu i teraz, to właśnie muzyka

– powiedziała Penderecka po odebraniu odznaczenia.

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec jest jedynym odznaczeniem niemieckim nadawanym przez władze federalne. Jest przyznawany za zasługi cywilne.

Elżbieta Penderecka (ur. 1947 r. w Krakowie) zainicjowała wiele imprez kulturalnych w kraju i za granicą. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, który zajmuje się organizacją Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Zasiada też we władzach międzynarodowych fundacji muzycznych.

Studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1965 r. wyszła za Krzysztofa Pendereckiego, od tamtej pory prowadzi sekretariat swojego męża.

Penderecka przyczyniła się do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, oficjalnej orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W ramach zainicjowanego przez Penderecką cyklu "Koncerty Wielkich Mistrzów - Elżbieta Penderecka zaprasza" do Krakowa przyjechali Martha Argerich i Krystian Zimerman, a do Warszawy – Olga Borodina, Maxim Vengerov i Julian Rachlin.

Penderecka była przewodniczącą rady programowej obchodów Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury.

Na jej zaproszenie do Krakowa przyjechali Filharmonicy Nowojorscy z Kurtem Masurem, Norddeutsche Rundfunk z Christophem Eschenbachem, Bergen Philharmonic z Simone Young, Wiener Akademie z Martinem Haselboeckiem oraz Bundesjugendorchester z Gerdem Albrechtem.

Od 1997 do 2003 r. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena organizowany był w Krakowie, od 2004 r. odbywa się w Warszawie. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, zajmujące się organizacją festiwalu, powstało w 2003 r.

W 2002 r. decyzją KulturForum Europa (Europejskie Forum Kultury) Penderecka została laureatką jubileuszowej Europejskiej Nagrody Kultury 2002 za swoje osiągnięcia jako "ambasador Polski w otwieraniu Unii Europejskiej na Wschód".

Penderecka otrzymała dotychczas kilkadziesiąt odznaczeń i nagród, m.in.: Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Krakowskiego (1998), Złoty Medal Kraków (2000), Złoty Krzyż za Zasługi dla Republiki Austrii (2003), Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Litewskiej (2007), Krzyż Komandorski Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2007), Odznakę Honorową Bene Merito Ministra Spraw Zagranicznych w Polsce (2010), najwyższe odznaczenie Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego przyznawane kobietom Pro Merito Melitensi (2011), medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce (2011).