Organizator Marszu Niepodległości: to policja zabroniła nam przejścia pod pomnikiem Piłsudskiego

PAP/Jakub Kamiński
PAP/Jakub Kamiński

W nawiązaniu do artykułu redaktora Michała Karnowskiego chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że to władza reprezentowana przez funkcjonariuszy policji zabroniła przejścia Marszowi Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego pod Belwederem.

W załączniku mam zawiadomienie o zgromadzeniu, które 26 października przesłałem do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jest w nim wyraźnie zaznaczona tras Marszu, który zamierzał przejść obok pomników Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego. Policja powołując się na utrudnienia związane z marszem prezydenta Komorowskiego zapowiedziała, że pod Belwederem nie będziemy mogli iść, jednocześnie mocno nam "zasugerowano" zmianę trasy. Co też niestety uczyniliśmy.

Z tego miejsca chciałbym dodatkowo powiedzieć, że redaktor Sakiewicz wiedział o tej zmianie oraz o jej powodach na tydzień przed Marszem Niepodległości. Mówienie o tym jakoby to była złośliwa decyzja organizatorów Marszu Niepodległości wpisuje się w tendencje rozbijania coraz to mocniej zorganizowanego i zjednoczonego narodu. Doceniam wkład Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości. Oczywistym jest fakt, że jako reprezentant Ruchu Narodowego bliżej jest mi do wizji Polski Romana Dmowskiego. Jednak obecnie nie stoimy przed dylematem "jaka Polska?" stoimy przed dramatycznym pytaniem "CZY Polska?". Dlatego tak bardzo potrzebna jest jedność wszystkich patriotów myślących po polsku. Nie dajmy się podzielić!

Pozdrawiam serdecznie!

Witold Tumanowicz, Prezes Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości"


Pan Witold Tumanowicz - jeden z organizatorów Marszu Niepodległości - przysłał nam także maila, które skierował do władz Warszawy (konkretnie do dyr. E. Gawor):

Dzień Dobry Pani Dyrektor!

W nawiązaniu do korespondencji jaką przeprowadzała Pani z Robertem Winnickim przesyłam kolejne zgłoszenie zgromadzenia na 11 listopada 2012 roku. Trasa zamieszczona w zgłoszeniu jest trasą interesującą nas najbardziej. Dzięki takiej trasie, mam nadzieję, uda nam się uniknąć konfrontacji z innymi zgromadzeniami. Jednocześnie zapewniam o szczerej chęci współpracy z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wydaje mi się, że pomimo zeszłorocznych wydarzeń akurat nasza współpraca układa się dobrze.

Witold Tumanowicz załączył również skan pisma ze zgłoszeniem Marszu Niepodległości, z dnia 26 października 2012 roku, w którym określono postulowaną trasę przemarszu. Obejmuje ona ul. Belwederską i aleje Ujazdowskie, a więc pomnik Piłsudskiego:

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...