Święto Niepodległości na ulicach Warszawy. Relacja na żywo naszych reporterów

reporterzy będą obserwować Marsz Niepodległości, marsz organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Kolorową Niepodległą - manifestację organizowaną przez środowiska lewackie.

 

 

12:00 Na pl. Piłsudskiego rozpoczynają się uroczystości oficjalne. Prezydent dokonuje przeglądu pododdziałów. Podniesienie flagi państwowej.

 

12:05 Czytelniczka informuje, że w Białymstoku i okolicach „policja kontroluje i przetrzymuje autokary i busy i samochody, które wyruszyły na Marsz Niepodległości do Warszawy. Pierwsza blokada była 3 km za Białymstokiem. Na razie druga w połowie drogi do Warszawy.”

 

12:10 Na pl. Bohaterów Getta rozpoczyna się „Kolorowa Niepodległa”. Wśród transparentów m.in. „Młodzież potrzebuje alternatywy dla nacjonalizmu”, „Nacjonalizm, rasizm, ksenfobia – nie dziękuję”, „Nacjonalizm nie przejdzie”.

Na czele pochodu hasło: Razem przeciw faszyzmowi i nacjonalizmowi”.

Dalej zdjęcie zakrwawionej podpaski i hasło: „Jedyna krew, jaką przelewam”.

Niektórzy z uczestników tego zgromadzenia mają biało-czerwone flagi, inni czarno-czerwone flagi Antify.

Wielu ludzi, ubranych na czarno, jest zamaskowanych wysokimi golfami, kapturami, kominiarkami, ciemnymi okularami, maskami.

Można kupić „prasę marksistowską”.

Manifestację relacjonuje m.in. niemiecka telewizja ZDF.

 

12:45 Bronisław Komorowski zakończył przemówienie na Pl. Piłsudskiego. Prezydent mówił m.in., że uroczystości na placu są sposobem, "by okazać szacunek wszystkim, którym zawdzięczamy niepodległość".

11 listopada najmocniej czujemy, że my współcześni Polacy jesteśmy kolejną zmianą w wielkiej sztafecie pokoleń. Świadomi tej roli sięgamy myślą w przeszłość. Tam odnajdujemy wzory i ostrzeżenia jak najlepiej służyć Polsce

- mówił prezydent.

Wskazywał, że Polska "należy od NATO i najbardziej zintegrowanej wspólnoty na świecie. jaką jest UE, dlatego naszym zadaniem jest dbanie o kształt tych wielkich projektów". Zaznaczał, że Polska jest dziś szanowana na świecie.

Zaprosił również wszystkich na Marsz "Razem dla Niepodległej".

Prezydent odniósł się do współczesnej rzeczywistości:

Obecnie polskie życie publiczne zaczynają zatruwać kłótnie ponad miarę, ponad rozsądek. Zbyt łatwo padają oskarżenia o najcięższe zbrodnie. Niech doświadczenia II RP będą dla nas wzorem, jak korzystać z wolności. My, pokolenie "Solidarności" powinniśmy działać razem dla Polski. Powinniśmy szukać wspólnoty. Tego oczekują wszyscy Polacy. Mamy wspólną szansę dać Polakom i Polsce siłę, o jakiej marzyły przeszłe pokolenia.

Prezydent zaznaczył, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

 

12:55 "Kolorowa niepodległa" wciąż na Muranowie. Już godzinny poślizg. Jest Kazimiera Szczuka i Roman Kurkiewicz. Wśród uczestników słychać, że szykują się na starcia z kibicami, którzy - według nich - "mogą zaatakować".

 

13:10 Lewacy ruszyli. Z okrzykiem na ustach "Faszyzm, precz!".

Iść będą ulicą Andersa, przez plac Bankowy i Marszałkowską do ul. Królewskiej. Marsz skręci przy gmachu Zachęty, gdzie został zastrzelony pierwszy prezydent przedwojennej Polski Gabriel Narutowicz, na plac Małachowskiego i dalej Kredytową dojdzie do ulicy Marszałkowskiej. Omijając rondo Dmowskiego w samym centrum miasta skieruje się przez Jasną do Alej Jerozolimskich i ronda de Gaulle'a. Od ronda - Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem - dojdą pod kolumnę Zygmunta na placu Zamkowym.

 

13:30 Prezydent Bronisław Komorowski, Szef Sztabu Generalnego gen. Mirosław Cieniuch, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz składają kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozbrzmiewa "Pierwsza Brygada". Za chwilę początek marszu "Razem dla Niepodległej".

Z drugiej strony pomnika transparenty: „Bronisław, Polskę zbaw”, „Ruscy agenci do Moskwy”, „TVN nie łże”.

 

13:35 Na pl. Piłsudskiego zorganizowana grupa kilkunastu sympatyków prezydenta z plakietkami „Idę z Bronkiem”.

 

13:40 Na czele pochodu "Razem dla Niepodległej" uśmiechnięty prezydent pozdrawia warszawiaków. Zaraz za nim maszerują m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, europosłanka Róża Thun, senator Jan Filip Libicki, a także szef KRRiT Jan Dworak.

 

13:45 Lewackie "Porozumienie 11 Listopada" na skrzyżowaniu ulic Zamenhoffa i Dzielnej.

 

13:45 Jak relacjonuje reporterka TVP Info w Krakowie, w czasie uroczystości w stolicy Małopolski, "mały zgrzyt". Pod adresem m.in. byłego ministra SWiA Jerzego Millera wznoszono okrzyki:

Całe zło, to PO

Miller, kłamca

Miller, gdzie jest wrak?

 

13:50 Przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego z jednej strony prezydenta Janina Ochojska, z drugiej - abp Kazimierz Nycz. Z tyłu m.in. Władysław Bartoszewski i Jerzy Buzek. Brzmi "Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie".

 

13:55 Na prezydenckim marszu nie widać biało-czerwonych zajęcy. Naród nie wziął sobie do serca propozycji prof. Tomasza Nałęcza. CZYTAJ WIĘCEJ: Nałęcz zachęca do przebrania się za biało-czerwone zające, Tusk za znak niepodległości uważa drogi i mosty. Może być gorzej?

 

14:00 Mało też flag. ledwie kilka, może kilkanaście w ok. dwutysięcznym tłumie.

Pochód zamyka kilkudziesięcioosobowa grupa Prawicy Rzeczypospolitej, która niesie plakaty ze zdjęciami zabitych nienarodzonych dzieci, zdjęciem prezydenta oraz hasłem „Dobry kompromis”.

Jest też transparent ze słowami Jana Pawła II

Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości.

 

14:10 Tymczasem zakończył się już marsz socjalistów. Jak podaje PAP, kilkadziesiąt osób szło pod hasłami : "Wolność, równość, niepodległość" i "Wolna Polska równych szans", "Niepodległość i socjalizm". Skandowano hasła: "Wolność, równość, niepodległość", "Polska dla ludzi, nie dla elit", "Naszym wzorem jest PPS", "kapitalizm - kanibalizm", "Kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika".

Przed pomnikiem granic getta przy ulicy Świętokrzyskiej uczestnicy marszu minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów Getta Warszawskiego, bojowników Żegoty, a także "wszystkie ofiary głodu, nędzy i niesprawiedliwości współczesnej historii".

Na Placu Dąbrowskiego demonstranci zorganizowali krótki happening - zaprezentowali "kartonowe pomniki" czterech głównych - ich zdaniem - postaci-symboli neoliberalizmu III RP: b. wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, b. premiera Jerzego Buzka, obecnego szefa rządu Donalda Tuska oraz red. naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika.

Organizator pochodu Wiktor Sadłowski mówił, że te cztery postaci to "autorytety III RP, które skutecznie niszczyły interes społeczny i demontowały dobro wspólne" obecnej Polski.

Fot. PAP / Jakub Kamiński

 

14:20 Marsz prezydencki na Rondzie de Gaulle'a. Jest spokojnie, a wręcz niemrawo. Ktoś komentuje: "smutny spacer, smutnych milczących ludzi".

 

14:25 Prezydent wraz z Władysławem Bartoszewskim, Waldemarem Pawlakiem i Jarosławem Kalinowskim złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa. Wraz z zespołem Mazowsze odśpiewano "Rotę". Kilka tysięcy ludzi idzie dalej Traktem Królewskim.

 

14:30 Lewacy dotarli na skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Wykrzykują m.in. "Cała polska antyfaszystowska", "Polska biała tylko w zimie", "Nadchodzą, nadchodzą antyfaszyści", "Skrajna prawica - mózgu martwica", "Nacjonalizm - to się leczy". Na transparentach wypisane są hasła: "Nacjonalizm, rasizm ksenofobia - nie, dziękuję", "Nacjonalizm, rasizm - dajemy na złom", "Wielka Polska antyfaszystowska".

 

14:40 Za dwadzieścia minut początek Marszu Niepodległości. Na Rondzie Dmowskiego gromadzą się tłumy. jest dużo zwykłych ludzi, ale też grupy kibicowskie, wśród nich niektórzy z zasłoniętymi twarzami. Od czasu do czasu słychać wybuchy petard. Ul. Marszałkowska jest zamknięta i obstawiona przez policję.

Niektórzy śpiewają hymn. Inni skandują "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

 

14:50 Przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego prezydent składa kwiaty w towarzystwie wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak.

 

15:00 Do pomnika Romana Dmowskiego Bronisław Komorowski podchodzi m.in. z Jerzym Buzkiem, Janem Filipem Libickim, Romanem Giertychem i Michałem Kamińskim. Z taśmy rozbrzmiewa "Pieśń Konfederatów Barskich".

 

15:10 Na marsz prezydencki czekali członkowie Ruchu Suwerenności Polski. Wznosili okrzyki:

- Gdzie wy idziecie? Na zagładę”, Polska umiera!

W odpowiedzi usłyszeli:

Pisuary!

Trzymano transparenty:

Sprzedaliście Niepodległość w Traktacie Lesbońskim!

Miłość do Boga i Polski nie jest faszyzmem!

 

15:10 Na Rondzie Dmowskiego formuje się czoło "Marszu Niepodległości". Słychać okrzyki "Cześć i chwała bohaterom". Ludzie zebrali się w Al. Jerozolimskich, ale również przy Pałacu Kultury i Nauki i na ul. Marszałkowskiej. Wśród nich również są też historyczne grupy rekonstrukcyjne. Wśród transparentów: „Dla POlszewickiej bestii nie będzie amnestii”. Wedle naszych reporterów mniej więcej jedna osoba na pięć ma flagę. Dużo jest również biało-czerwonych szalików, a do ubrań przypiętych rozetek.

 

15:12 "Antyfaszyści" przystają w miejscach "ataków prawicy", jak np. przy gmachu Zachęty, gdzie został zastrzelony pierwszy prezydent przedwojennej Polski Gabriel Narutowicz. Zbliżają się do ul. Świętokrzyskiej. Ledwie kilkaset metrów dzieli ich od Marszu Niepodległości.

 

15:20 Na Marszu Niepodległości tłumy ludzi. Może nawet więcej niż w ubiegłym roku. jest Więcej ludzi niż w zeszłym roku. Transparent:

Módlmy się o powrót króla.

Dał nam przykład Viktor Orban, jak zwyciężać mamy.

Oraz taki:

Duże zamieszanie, dezorientacja uczestników. Podano informację, że marsz pójdzie ulicą Marszałkowską.

 

15:30 Zakończył się prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej".

Na koniec Bronisław Komorowski z małżonką złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Podziękował wszystkim, którzy "przyczynili się do tego, że ten marsz był marszem, który łączy, a nie dzieli".

Dziękował też wszystkim, którzy w całej Polsce świętowali Dzień Niepodległości, śpiewali piosenki w autobusach, na rynkach, w kościołach.

Mam nadzieje że Święto Niepodległości będzie na zawsze świętem tych, dla których niepodległość jest sprawą ważną i najważniejszą.

Po drugiej stronie ulicy do członków Bractwa Kurkowego podeszli Roman Giertych z Michałem Kamińskim.

Ten drugi rzekł:

- Witam najjaśniejszych.

W odpowiedzi usłyszał:

- Witamy najmądrzejszych narodowców.

 

15:40 Ruszył Marsz Niepodległości. Na jego czele grupy rekonstrukcyjne, za nimi organizatorzy. Trasa: Marszałkowską do pl. Konstytucji, dalej do pl. Unii Lubelskiej i dalej do pl. Na Rozdrożu. Z głośników rozbrzmiewa "Naszym celem wielka Polska".

Reporter TVP Info relacjonuje:

Wznoszą okrzyki "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i wszystko wskazuje na to, że są raczej pozytywnie nastawieni.

 

15:55 Częścią prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" była defilada historyczna, w której uczestniczyło ok. 280 rekonstruktorów z całego kraju.

Odtworzono oddziały piechurów z historycznych pododdziałów Wojska Polskiego w uzbrojeniu z różnych okresów historii Polski. M.in. XIX-wieczne pułki piechoty: z czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, a także oddział powstańców listopadowych. W przemarszu wzięli udział także pasjonaci historii w mundurach powstańców wielkopolskich z oryginalnym sztandarem kompanii powstańczej z Kaszczoru.

Warszawskie tradycje wojskowe reprezentowali m.in. rekonstruktorzy w wyposażeniu Batalionu Stołecznego z 1937 r. Nie zabrakło także żołnierzy kampanii polskiej 1939 r., powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz uczestników walk o Berlin w 1945 r. - żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego.

Na końcu pochodu historycznych wojsk na lawecie jechał czołg Renault FT-17, prawdopodobnie używany przez Wojsko Polskie w czasie wojny polsko-bolszewickiej, który już w przeddzień Święta Niepodległości wystawiony został przed Pałacem Prezydenckim.

Przy pl. Piłsudskiego w paradzie uczestniczyło blisko 100 kawalerzystów. Odtwarzali trzy historyczne pułki szwoleżerów i ułanów: 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, 1. Pułk Ułanów Krechowieckich, 2. Pułk Ułanów Grochowskich i 10. Pułk Ułanów Litewskich.

Fot. PAP / Rafał Guz

 

15:58 Marsz Niepodległości poprzedziła msza w kościele pw. św. Barbary. Uczestniczyli w niej m.in. kombatanci Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Odprawił ją pallotyn ks. Ryszard Halwa, redaktor naczelni miesięcznika "Moja rodzina".

Cieszę się, że ten kościół jest wypełniony po brzegi ludźmi, dla których Polska jest ważna. Myślę, że sercu każdego człowieka tętni miłość do Ojczyzny, a za wolność jest w stanie oddać życie

- powiedział.

Wspominając moment odzyskania niepodległości w 1918 roku powiedział, że obecnie Polska "nie jest tak do końca wolna i trzeba modlić się o jej pełne uwolnienie".

 

16:00 Marsz Niepodległości prowadzą motocykliści z Rajdu Katyńskiego.

 

16:05 Marsz stanął na pl. Konstytucji ZABLOKOWANY PRZEZ POLICJĘ. Powodem miało być używanie petard. Kazano posłom i senatorom opuścić zgromadzenie.

Słychać na przemian hymn i okrzyki: "Gestapo" oraz "Policyjna prowokacja".

Policja nawołuje do "zachowania zgodnego z prawem".

Użyto gazu łzawiącego. Wielu ludzi się dusi.

Na miejscu pojawiła się armatka wodna.

Posłowie PiS Stanisław Pięta i Artur Górski próbują negocjować z policją, by ta puściła marsz dalej.

Marsz został rozbity na dwie części. Bardzo prawdopodobne, że policja użyła broni gładkolufowej.

Organizatorzy apelują o wycofanie się i przejście na Rondo Jazdy Polskiej. Potężny huk petard. Nad tłumem lata śmigłowiec.

 

Naszą relację kontynuujemy TUTAJ:

Starcia w Warszawie. Marsz Niepodległości zatrzymany przez policję. Gaz dusi uczestników

znp, mall, mf, ansa

 

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...