W DRODZE DO WOLNOŚCI
"Za dużo w Polsce jest jeszcze ludzi sprzedajnych…"
"Wystarczy, aby jeden człowiek zaczął żyć prawdą,
a zbierze się wokół niego więcej ludzi,
którzy jak on opowiedzą się za tą wartością".
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko
„Pamięć i tradycja” pod takim tytułem 9. listopada w siedzibie głównej Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie zostanie otwarta wystawa fotograficzna mojego autorstwa, towarzysząca miejskim obchodom 94. rocznicy odzyskania niepodległości. Fotogramy pokazują uroczystości religijno-patriotyczne z lat 1980 - 2012. Wystawa ma na celu przypomnienie wydarzeń oraz ludzi, którzy w nich uczestniczyli, a dla których sprawa wolności, suwerenności, bycia wspólnotą narodową oraz zapewnienie równych reguł postępowania dla wszystkich obywateli była i jest najważniejsza. Niektórzy z nich już odeszli, ale zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach miasta; byli to: śp. śp. Teofili Frankowski, Wojciech Cabaj, Bożena Czaja, Wojciech Jaruzelski, Barbara Pikuła, a z żyjących: Irena Bukalska, Andrzej Bartoszyński, Mateusz Cegiełka, Stefan Grefling, Kazimierz Janeczko, Marian Kowal, Janusz Maniecki, Janina Siodlaczek, Jerzy Szymczyk, Janusz Woźniak i wielu innych, których nie sposób wymienić. Atrakcją wystawy będą zdjęcia ze zbiorów wrocławskiego IPN, wykonane w stanie wojennym na zlecenie SB, przez TW Kaligula (członka DLP!), podczas spotkań i pielgrzymek organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Znajdą się również na wystawie fotografie z pokojowej demonstracji w Dzierżoniowie, która odbyła się 31 sierpnia 1982 roku. Wystawę można zwiedzać do 30 listopada 2012 roku.
Spotykając się w DLP, KIK czy prywatnie, śpiewaliśmy pieśni religijne i patriotyczne. Dlatego pielęgnując tradycję wspólnego śpiewania, 17. listopada w Piławie Górnej w przepięknym pałacyku przy ul. Sienkiewicza 96 o godz. 17.00 odbędzie się "Patriotyczne Śpiewanie". W śpiewaniu będzie nas wspierał Chór „Petri Silva” pod dyrekcją Beaty Chodasiewicz z parafii p.w. Św. Antoniego w Pieszycach. W programie m.in. „Gaude Mater Polonia” - XIII. wieczna polska pieśń napisana w języku łacińskim na melodię chorału gregoriańskiego „O salutaris Hostia” (O, zbawcza Hostio), „Rota” - wiersz Marii Konopnickiej napisany w 1908 r. w Cieszynie, będący znaną, lubianą i często wykonywaną pieśnią patriotyczną oraz inne utwory słowno-muzyczne.
W Polsce powstały piękne pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe, które przez pokolenia towarzyszyły nam w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Dzisiaj, gdy żyjemy w wolnej Polsce, piosenki patriotyczne rozbudzają w nas miłość do Ojczyzny. Do najpiękniejszych pieśni patriotycznych należą m.in.; „Bogurodzica”, „Modlitwa za Ojczyznę” P. Skargi, pieśni konfederatów barskich (1768 - 1772) z zapewnieniem „Nigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi…”, „Pieśń o narodzeniu Pańskim” F. Karpińskiego, „Mazurek 3. maja” R. Suchodolskiego, „Boże, coś Polskę” A. Felińskiego, „Chorał” K. Ujejskiego, „Modlitwa pielgrzyma” (z powstania 1830), „Pieśń ułożona na uroczystość w Horodle” (1861), „Jak długo w sercach naszych” (koniec XIX w.) autor nieznany, niewielkiej przeróbki tekstu dokonał ks. W. Gajda. Pieśni śpiewano podczas wspólnych modlitw za Ojczyznę organizowanych przez kapelanów Konfederacji barskiej, Insurekcji kościuszkowskiej, powstań narodowych (1794, 1830, 1863, 1918, 1920, 1944), wśród emigrantów i zesłańców. A także w czasie powstania „Solidarności” oraz stanu wojennego na Mszach św. celebrowanych przez błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę (1980 - 1983). Podczas Mszy św. za Ojczyznę śpiewaliśmy: „Boże, coś Polskę” ze zmienionym refrenem - „...Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” oraz wzruszającą do łez pieśń ks. K. Dąbrowskiego „Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana”. Pieśń napisana w 1976 r. przez Jana Pietrzaka z muzyką Włodzimierza Korcza „Żeby Polska była Polską”, w stanie wojennym stała się swego rodzaju hymnem wyrażającym poparcie dla „Solidarności” oraz walkę z władzą komunistyczną.
W imieniu organizatorów (MPBP im. K.K. Baczyńskiego i Klubu GP Dzierżoniów II) zapraszam na wystawę „Pamięć i tradycja” i na „Patriotyczne Śpiewanie”.
Kazimierz M. Janeczko
Absolwent WSP w Zielonej Górze. Emerytowany nauczyciel informatyki. Samorządowiec. Fotografik. Członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie. Członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/144292-obchody-94-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-w-dzierzoniowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.