Sondaż TNS dla „Forum”: znacznie wzrosło poparcie dla Platformy. 12 punktów przewagi nad PiS

Partia Donalda Tuska odbudowała przewagę, którą traciła w ostatnich miesiącach i gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wyprzedziłaby PiS o 12 punktów proc.  - wynika z sondażu TNS dla programu „Forum” w TVP Info.

Z sondażu wynika, że na PO chce głosować 42 proc. Polaków, na PiS - 30 proc., na SLD - 10 proc, a na Ruch Palikota - 8 proc. Pod progiem wyborczym znalazłoby się koalicyjne Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4 proc. Na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro i Nową Prawicę chciałoby głosować jedynie po 1 proc. wyborców.

Oznacza to, że Platformie Obywatelskiej udało się odzyskać przewagę nad PiS. W maju poparcie dla obydwu partii po raz pierwszy zrównało się na poziomie 34 proc. Największy wzrost poparcia PiS odnotowało jesienią, po przeniesieniu przez partię Jarosława Kaczyńskiego akcentów programowych na sprawy gospodarcze. W październiku przewaga PiS nad PO wynosiła 6 pkt proc.

W drugim sondażu dla „Forum” TNS spytał Polaków o zaufanie do wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo kraju. Z ankiety wynika, że Polacy stosunkowo niskim zaufaniem darzą służby specjalne. Ufa im tylko 31 proc. badanych. Prokuraturom ufa 35 proc. badanych, a sądom - 39 proc. Na drugim biegunie rankingu zaufania jest policja, której ufa 60 proc. badanych oraz tradycyjnie wojsko z zaufaniem na poziomie 79 proc.
TNS przeprowadził badanie w dniach 7-8 listopada 2012 na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.

Autor

e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie!

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...