Sławomir Cenckiewicz laureatem Nagrody Historycznej Roku im. Oskara Haleckiego!

Książka Długie ramię Moskwy Sławomira Cenckiewicza zyskała największą ilość głosów w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” i decyzją czytelników zwyciężyła w tegorocznym Konkursie Książka Historyczna Roku!

Odbierając nagrodę w siedzibie TVP dr hab. Sławomir Cenckiewicz podziękował jury nagrody za odwagę nominowania Długiego ramienia Moskwy w konkursie, którego patronem jest przecież prezydent Bronisław Komorowski, dla którego lektura książki może być trudna…

Cenckiewicz podziękował także wydawnictwu Zysk i S-ka, portalom internetowym, które zachęcały do głosowania, zwłaszcza wpolityce.pl i niezależna.pl oraz wszystkim czytelnikom, którzy oddali swój głos na Długie ramię Moskwy. Na końcu wspomniał również ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu zadedykował swoją książkę o wojskowych tajnych służbach PRL:

Nie byłbym w stanie napisać tej książki, gdyby nie odwaga decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych z wiosny 2006 r. To właśnie ta decyzja uruchomiła proces odtajniania dokumentów komunistycznych tajnych służb Ludowego Wojska Polskiego, dała też możliwość penetracji – choć niestety wciąż utrudnianej – materiałów przechowywanych w archiwum IPN, a w konsekwencji także przyczyniła się do ukazania przestępczego i sowieckiego charakteru tych służb w całym okresie istnienia tzw. Polski Ludowej. Dopiero zmarły tragicznie prezydent Rzeczypospolitej miał odwagę przecięcia tego gordyjskiego węzła, z olbrzymim pożytkiem dla Polski, ale jak się okazało również dla historyków. I za to należy się mu najwyższy szacunek”.

Pozostałymi laureatami konkursy zostali:

Dieter Schenk za książkę Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej (nagroda jury w kategorii „książka naukowa”),

Ryszard Wolański za książkę Eugeniusz Bodo. „Już taki jestem zimny drań” (nagroda jury w kategorii „książka popularnonaukowa)

oraz Mirosław Lewandowski i Maciej Gawlikowski za książkę Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982, tom I-II (nagroda czytelników w kategorii „książka popularnonaukowa”).

Serdecznie gratulujemy!

znp

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...