W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata "Depozyt Niepodległości", organizowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Udział w niej wziął m.in. prof. Jan Żaryn, znany historyk, redaktor naczelny miesięcznika "Na Poważnie".
W rozmowie z portalem Niezalezna.pl prof. Żaryn tak opisywał przebieg debaty:
To była debata historyczna, ale odbywająca się tu i teraz, w konkretnej sytuacji. Była więc też zaproszeniem do porównań. Większość zaproszonych gości mówiła o przeszłości, ale prezydent, organizując Forum, próbuje budować swój wizerunek, a więc powinien umieć odpowiadać na wyzwania. Zwłaszcza że prezydent prowadzi, chociażby w odniesieniu do Marszu Niepodległości, konkretną grę polityczną.
Odnosząc się do swojego przemówienia prof. Żaryn wskazuje:
Podkreśliłem trzy cechy, które powinny cechować polityka w kontekście Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Suwerenność, odwaga i gotowość do sprzeciwu wobec antypolskich zachowań. Cechy są konieczne zwłaszcza teraz. Wobec dwóch wyzwań. Wobec obrony i ochrony polskości przed doprowadzeniem do stadium tubylczości. I wobec katastrofy smoleńskiej, która sprowadzana jest do prymitywnego sporu partyjnego, a przecież nim nie jest. To jest wyjaśnianie tej zbrodni albo nie-zbrodni. Na końcu życzyłem prezydentowi Komorowskiemu, żeby dorósł do tych wyzwań, choć nie wierzę, aby tak się stało. Jest jednak Opatrzność Boska, która czyni cuda.
W debacie w Pałacu Prezydenckim brał udział m.in. prof. Michał Śliwa, prof. Jan Żaryn, prof. Grzegorz Nowik i doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.
Prof. Żaryn w swoim przemówieniu mówił m.in. o wyzwaniach przed jakimi stoi Polska:
Walka o polskość to jedno z najważniejszych współczesnych zadań, które stoją przed Polakami. To jest zadanie dla pana, panie prezydencie. Walka o polskość, która jest bardzo ważną cechą, wartością; ta nasza tożsamość, która jest zagrożona innymi pomysłami związanymi z dzisiejszym światem i z siłami, które ten świat próbują wedle swojej koncepcji zakreślić. Albo pozostaniemy wspólnotą narodową, albo tubylcami coraz bardziej zarządzanymi przez coraz bardziej przypadkowych ludzi.
Drugie zadanie, które dziś jawi się w kontekście suwerenności, jako bodaj najważniejsze, przynajmniej z mojej perspektywy, to jest oczywiście rozwiązanie problemu zbrodni, albo nie-zbrodni, katastrofy smoleńskiej. To jest wyzwanie dotyczące suwerenności na dziś.
Żaryn skrytykował jednocześnie sprowadzanie problemu katastrofy smoleńskiej wyłącznie do sporu między partiami.
Ta ucieczka od odpowiedzialności za suwerenność państwa polskiego jest uwłaczająca dla tych, którzy tutaj (w Belwederze - red.) przebywali w 1918 r. i których dzisiaj chcemy wspominać jako polskich bohaterów
- mówił historyk.
KL,PAP,Niezalezna.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/144052-wazne-slowa-prof-zaryna-albo-pozostaniemy-wspolnota-narodowa-albo-tubylcami-coraz-bardziej-zarzadzanymi-przez-coraz-bardziej-przypadkowych-ludzi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.