Poznań 11 XI: Czołg Renault FT-17 z 1920 roku, armata „prawosławna”, przedwojenne rowery wojskowe, telefony

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Za: WUW
Za: WUW

Narodowe Święto Niepodległości

Czołg Renault FT-17 z 1920 roku, armata „prawosławna”, przedwojenne rowery wojskowe, telefony - to tylko niektóre z atrakcji obchodzonego w najbliższą niedzielę w Poznaniu Narodowego Święta Niepodległości, na które zaprasza wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Świętowanie rozpocznie o godz. 9.00, odprawiona przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w kościele Farnym, msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, w asyście wojska, ułanów, oficjalnych delegacji, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania, uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Wolności, gdzie od rana rekonstruktorzy będą prezentować sprzęt wojskowy z okresu II Rzeczpospolitej.

Tak jak w roku ubiegłym na Placu Wolności stanie strzelająca armata „prawosławna”, z której w kulminacyjnym momencie uroczystości o godz. 11.11 honorową salwę odda wojewoda wielkopolski. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, która poprowadzi punkt werbunkowy, zorganizuje dla wszystkich chętnych pokazy jej obsługi.

Nie lada atrakcją będzie zapewne zaprezentowana na Placu Wolności kopia czołgu Renault FT-17 z okresu wojny polsko-bolszewickiej, jedna z dwóch wykonanych na potrzeby filmu „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Renault FT-17 były używane w okresie I wojny światowej prze Francję, a potem w czasie wojny w 1920 roku. Mają chlubną tradycję w historii wielkopolskiej wojskowości bowiem znajdowały się na wyposażeniu 1 Batalionu Pancernego w Poznaniu. Oryginalny, unikatowy pojazd, w ubiegłym miesiącu trafił do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych aż z Afganistanu. Po wielu latach emigracji wrócił do miasta, które dziedziczy pancerne tradycje.

Uroczystości Święta Niepodległości zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania i defilada pododdziałów.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych