Prof. Michał Kleiber o śledztwie smoleńskim: "skazaliśmy się na dekady niepokoju, jeśli ta sprawa nie będzie dalej analizowana"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Dzisiaj nie ma żadnych przesłanek, żeby mocno odpowiedzieć pozytywnie na takie pytanie. Natomiast odpowiedź prawidłowa jest taka, że istnieje ileś faktów, które nakazują rozszerzenie myślenia o całej sprawie - mówi zapytany o prawdopodobieństwo zamachu w Smoleńsku w rozmowie z radiem RMF FM prof. Michał Kleiber, szef PAN.

Prof. Kleiber podkreśla, że nie widzi dziś faktów, które uwiarygodniłyby wersję zamachu, ale wielu zwolenników tej wersji zna i ceni i nie widzi tez powodu, aby podważać ich badania.

Ja mam wrażenie, że niektóre z tych osób, które się wypowiadają właśnie w takim tonie, to są poważne osoby. I też nie dobieram im chęci mówienia uczciwie o swoich odkryciach badawczych. Ale, nie znając szczegółów metodologicznych, trudno mi jest popierać te wyniki. Niektóre elementy z tych spraw, które są przedmiotem właśnie tych wypowiedzi, akurat ja się znam na nich dosyć dobrze, i wydaje mi się, że można by to zrobić szerzej i lepiej. Ale to jest skomplikowane zadanie, więc w tym sensie usprawiedliwiam tamte osoby. Nie były w stanie zrobić tego inaczej.

Prof. Michał Kleiber, który jest specjalistą z zakresu mechaniki i informatyki uważa, że badania pojedynczych naukowców są cenne, ale być może niekompletne. Według naukowca powinno się powołać specjalny zespół do zbadania katastrofy. Kleiber twierdzi też, że całkowite wyjaśnienie przyczyn katastrofy nie jest możliwe, ale po dogłębnych badaniach można będzie mówić o dużym prawdopodobieństwie.

Dzisiaj wyniki ankietyzowania Polaków, które wskazują na to, że tylko 4 procent wierzy, że ta cała tragedia jest już bliska wyjaśnienia, cztery procent tylko w to wierzy, wskazuje jednoznacznie, że badania dalej trzeba robić i ja stwierdzam, że można to w sposób kompetentny przeprowadzać. (…) Ja bym bardzo chciał uspokoić nastroje w tej sprawie. Ja mówiłem wielokrotnie, że my skazaliśmy się na dekady niepokoju, jeśli ta sprawa nie będzie dalej analizowana. Ale jedna sprawa to dokonanie naukowych analiz, druga to uzyskanie wiarygodności. Te wiarygodność uzyskać można wyłącznie wtedy, jeżeli jakikolwiek zespół ekspertów będzie wmontowany w nasz system prawny, związany z analizą przebiegu tego typu wydarzeń.

Według prof. Kleibera taki zespół powinien być oparty "o polskich naukowców, także z Akademii Nauk. Specjaliści są w różnych instytucjach - Wojskowej Akademii Technicznej, paru politechnikach."

Jest bardzo wielu specjalistów od tych zagadnień

- mówi prof. Michał Kleiber.

źródło: rmf24.pl/Wuj

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych