http://www.youtube.com/watch?v=MXPcMHp45AM
Wojciech Wencel ur. 1972 w Gdańsku; poeta, krytyk literacki, felietonista. Absolwent III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku oraz polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Stały felietonista tygodników „Nowe Państwo” (1999–2004), „Ozon” (2005–2006), „Wprost” (2006–2008), „Gość Niedzielny” (od 2006) i „Gazeta Polska” (od 2011). Wiersze publikował m.in. w „Brulionie”, „Zeszytach Literackich” i „Tygodniku Powszechnym”. W latach 1997–2007 był członkiem redakcji kwartalnika „Fronda”, z której odszedł. W listopadzie 2007 wespół z byłymi redaktorami „Frondy” założył magazyn apokaliptyczny „Czterdzieści i Cztery”.
W sierpniu 2011 opuścił redakcję tego pisma. Od 1998 jest stałym współpracownikiem dwumiesięcznika „Arcana”. W latach 1998–2002 był członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Rady Programowej TVP SA. Jest autorem manifestu stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz jednym z bohaterów filmu Joanny Lichockiej Przebudzenie (2011).
W 2010 wszedł w skład Trójmiejskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego na Urząd Prezydenta RP. Podpisał też apel środowiska herbertowskiego o poparcie tej kandydatury. W roku 2011 otrzymał Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za tom poezji De profundis.
A już teraz w księgarni XLM można kupić „Wencel gordyjski. Wybór felietonów”. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/143655-oda-do-sliwowicy-i-inne-wiersze-z-lat-1992-2012-nowa-ksiazka-wojciecha-wencla-juz-w-listopadzie-zobacz-piekny-zwiastun
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.