W odpowiedzi na modę na obchodzenie „Halloween” w coraz większej liczbie miast organizowane są „Noce Świętych”. 31 października wieczorem w kościołach katolicy gromadzą się na czuwaniu przy relikwiach świętych, które nierzadko przenoszą w procesjach ulicami miast.
„Halloween” – zwyczaj zapożyczony z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, ze względu na otoczkę zabawy – bale kostiumowe, czy zbieranie wśród sąsiadów cukierków przez dzieci – staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Biskupi przestrzegają jednak, że przed tą z pozoru niewinną rozrywką kryje się rozpowszechnianie okultyzmu i magii.
Ostrzeżenia przed obchodami „Halloween” można znaleźć na stronach diecezji – np. archidiecezji gdańskiej i warszawskiej, bądź w listach pasterskich biskupów – w tym roku taki dokument wystosował do wiernych m.in. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Biskupi przypominają, że korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza:
Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29,8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium – są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu (2116).
Biskupi przestrzegają też przed urządzaniem „zabaw”, podkreślając, że praktykowanie Halloween mija się z powołaniem chrześcijanina.
Szczególny niepokój budzą takie inicjatywy na obszarze szkoły, gdzie dopiero kształtuje się dojrzała postawa społeczna, intelektualna i duchowa młodego pokolenia - napisał abp Dzięga. - To pokolenie samo nie jest jeszcze w stanie w pełni samodzielnie decydować. To odpowiedzialni dorośli powinni prowadzić zawierzone im dzieci i młodzież po drogach wzrastania w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi. A tymczasem dorośli też zaczynają się bawić w Halloween, nie rozumiejąc duchowego zagrożenia.
Arcybiskup zwraca uwagę, że "imprezy szkolne i środowiskowe, w tym bale i zabawy połączone z przebieraniem się dzieci i młodzieży za istoty ze świata ciemności, w tym za diabły, wampiry i demony” niosą realną możliwość wielkiej duchowej szkody, wręcz zniszczenia życia duchowego.
Brak świadomości o zagrożeniach kryjących się za z pozoru niewinnymi zabawami, stał się także tematem sympozjum, które odbyło się 27 października w Sopocie.
Jeżeli ktoś nie rozumie, że toczy się walka duchowa w świecie to jego życie duchowe jest martwe, on śpi kamiennym snem. A powinien czuwać, walczyć, przygotowywać się do przejścia na drugą stronę oraz czynić dobro przeciwko złu
- przestrzega teolog i demonolog ks. Aleksander Posacki.
Jeżeli nasza wiara karłowacieje staje się coraz bardziej zabobonna, czysto uczuciowo - emocjonalno-folklorystyczna to jesteśmy narażeni na wiele fałszywych dróg
- zaznacza Andrzej Wronka, publicysta, prezes Stowarzyszenia "Effatha".
I dodaje:
Trzeba bardzo dbać o czystość wiary i o świadomość wiary” a chronić się przed tym, co ma pozór dobra.
Hierarchowie zachęcają jednocześnie do duchowego i modlitewnego przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podkreśla w liście do diecezjan, że świętość nie jest zarezerwowana dla wybranych. Świętość jest zadaniem i powołaniem każdego człowieka. Możemy ją osiągnąć podążając za Jezusem i wypełniając powołanie, jakie nam Bóg powierzył.
Aby przygotować się do tych dni inaczej niż podczas „zabaw” w Halloween, w coraz większej liczbie miast 31 października organizowane są „Noce świętych”, czy procesje z relikwiami.
W Warszawie w tym roku procesja rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 w parafii świętych Alberta i Rafała na Rudzie (ul. Gwiaździsta 17). Następnie uczestnicy przejdą z relikwiami świętych i błogosławionych do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy parafii św. Stanisława Kostki. Po procesji w sanktuarium odbędzie się agapa i konkurs na najciekawsze przebranie za świętego. Procesje z relikwiami przejdą też ulicami m.in. Bielska-Białej i Opola.
W Gnieźnie od 2005 r. z inicjatywy ks. Jana Kwiatkowskiego odbywa się Noc Świętych – inicjatywa, która rozprzestrzeniła się na inne diecezje. Polega na nocnym czuwaniu przy relikwiach świętych i rozważaniu ich życiorysów.
W Łodzi modlitewne czuwania gromadzą nawet tysiąc osób. Ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży nie ukrywa, że wieczór jest alternatywą dla Halloween.
Chcemy pokazać, że odbywające się w noc poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych imprezy i bale Halloween nie mają nic wspólnego z naszą tradycją, ani tym bardziej chrześcijańskim przeżywaniem tego święta
- podkreśla kapłan.
Noc Świętych to propozycja zadumy nad światłem i nadzieją, zamiast ciemności pełnej strachu i duchów. Ocalmy tę noc dla Świętych, czyli przyjaciół życia, a nie śmierci
- dodaje.
Noc Świętych organizowana jest też w Kielcach, czy Bydgoszczy. W Częstochowie w tym roku będzie przebiegać w formie pokazu filmów o świętych w duszpasterstwie akademickim „Emaus” już 30 października. Mieszkańcy Częstochowy obejrzą "Marcelino chleb i wino" - film dla dzieci oraz filmy o św. Pio i św. Ricie.
Kiedy w wigilię Wszystkich Świętych w kinach promuje się filmy o tematyce śmierci, duchów, okultyzmu i mroku, po prostu horrory, to my zapraszamy na kino alternatywne
– podkreślają organizatorzy pokazu.
Najlepsze filmy na Wszystkich Świętych to filmy o świętych. Po nich można spokojnie spać”
- zaznacza ks. Marek Bator, duszpasterz akademicki.
KAI/JKUB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/143533-biskupi-praktykowanie-halloween-mija-sie-z-powolaniem-chrzescijanina-noce-swietych-odpowiedzia-na-poganski-obyczaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.