4 listopada, w rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert rozpoczynający cykl "Rachmaninow Gala", poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi. W koncercie inaugurującym wystąpi rosyjski pianista Denis Matsuev wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Cykl imprez został zorganizowany w ramach obchodów 140. rocznicy urodzin rosyjskiego kompozytora.
Na portalach internetowych, które informują o koncercie, możemy przeczytać:
„Rachmaninow Gala” to niezwykłe wydarzenie muzyczne organizowane na cześć wielkiego rosyjskiego kompozytora wspólnie z Fundacją im. Siergieja Rachmaninowa, utworzoną w 1999 roku przez jego wnuka, Aleksandra Rachmaninowa, żyjącego w rodzinnej rezydencji Rachmaninowów „Villa Senar” w Szwajcarii. Pan Aleksander Rachmaninow będzie gościem specjalnym listopadowego koncertu w Warszawie.
Czy zatem mamy okazję do świętowania? A może raczej to kolejna akcja z podtekstem politycznym wymierzona w polską rację stanu oraz wrażliwość Polaków?
4 listopada, w który zaplanowano szumnie zapowiadany koncert, przypada najważniejsze rosyjskie święto. Święto, które jest upamiętnieniem wygnania z Kremla Polaków. Czy to możliwe, że zbieżność dat jest przypadkiem?
Wydaje się to wielce wątpliwe. Jak się okazuje bowiem sponsorem koncertu oraz całej gali jest... rosyjski gigant gazowy, spółka Gazprom, będąca narzędziem polityki Władimira Putina. Rola Gazpromu jest znacznie ważniejsza niż mogłoby wynikać z oficjalnych wiadomości. Wydaje się, że pełni on dziś ważną rolę w neoimperialnej polityce Rosji.
Jak wiadomo jednym z najważniejszych narzędzi kolonizacji innych narodów i państw jest polityka kulturalna oraz ekonomiczna. Obecnie wpływy Gazpromu w Polsce mocno rosną. Nasz kraj, przez złą politykę rządu Donalda Tuska, jest zdominowany energetycznie przez rosyjską spółkę. Polska jest dziś na łasce rosyjskiego giganta. Okazuje się, że rośnie również presja na zwiększanie działalności rosyjskiej w polskiej kulturze.
Koncert organizowany 4 listopada wygląda jak manifestacja polityczna. Festiwal na cześć rosyjskiej kultury w dniu święta rosyjskiego jest elementem antypolskiej działalności Gazpromu. Niestety nie jedynym. Jeszcze w 2011 roku Gazprom rozpoczął fundowanie stypendiów polskim studentom Uniwersytetu Warszawskiego. Zostały one przygotowane z myślą o najlepszych uczestnikach studiów doktoranckich w zakresie stosunków polsko-rosyjskich. Prezes Gazpromu, przyjmowany na UW jak gwiazda, zapowiadał, że akcja będzie kontynuowana. Rosyjska naftowa spółka finansowała ekspertów, którzy mają działać na styku polityki polsko-rosyjskiej. To wygląda jak budowanie w Polsce kolejnego pokolenia agentury wpływu. Wiadomo, że ludzie finansowani przez rosyjski biznes będą wyczuleni na rosyjski punkt widzenia.
Co ciekawe, stypendia, których wypłatę rozpoczęto w 2011 roku, były efektem współpracy UW, Gazprom Export oraz EuRoPol Gaz. Umowę w tej sprawie podpisano 19 maja 2010 roku. Obecny koncert Rachmaninowa również jest organizowany przez Gazprom i EuRoPol Gaz. Patronat medialny nad tym koncertem wzięły TVP2, TOK FM, Malemen, Wirtualna Polska.
Uczczenie rocznicy wypędzenia Polaków z Kremla w rytm rosyjskiej muzyki nie jest jedynym sposobem przypominania o ważnej dla Polaków rocznicy. Znany chór, który odwołuje się do sowieckiej symboliki, Chór Aleksandrowa zaprasza na koncerty w rozpoczynającej się trasie koncertowej w Polsce. Występy mają się odbyć m.in. "w Gdańsku, Ostródzie, Kozienicach, Krakowie, Warszawie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Włocławku i Zielonej Górze". Na stronie zapowiadającej koncerty czytamy:
Zbliżające się koncerty Chóru będą miały wyjątkowy charakter. Zostały zorganizowane z okazji 200-lecia Bitwy pod Borodino z 1812 r. pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte a wojskami rosyjskimi na czele z Michaiłem Kutuzowem.
I w ten sposób przy okazji kolejnej rocznicy budowana jest w Polsce więź do rosyjskiej kultury oraz historii. Polacy mają być nią przesyceni? W miejsce wypychanej przez rząd Tuska polskiej historii tylnymi drzwiami jest wprowadzana tożsamość i tradycja Rosji. To kolejna niepokojąca i groźna dla polskiego Narodu tendencja.
KL
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/143410-rocznica-wypedzenia-polakow-z-kremla-w-rytm-rosyjskiej-muzyki-gdzie-filharmonia-narodowa-w-warszawie-zaprasza-na-koncerty
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.