88 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, wielki polski poeta, dramaturg, eseista. Wolny i niezależny przez całe życie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP
fot. PAP

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert. Wielki polski poeta, dramaturg, eseista. Wolny i niezależny przez całe życie. Był wzorem, punktem odniesienia i symbolem oporu wobec kłamstwa, przemocy, terroru i totalitaryzmu. Wiele lat spędził poza Polską. Publikował w drugim obiegu.

Zmarł w 28 lipca 1998 roku. W roku 2007 został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Jednym z najsłynniejszych wierszy Herberta jest "Przesłanie Pana Cogito".

Wieczór poetycki z udziałem m.in. Julii Hartwig, Jarosława Mikołajewskiego i Tomasza Różyckiego odbędzie się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Impreza zorganizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Bibliotekę Narodową odbędzie się w rocznicę urodzin poety. Zaproszeni poeci: Julia Hartwig, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Różycki, Anna Piwkowska, Ryszard Krynicki, Marzanna Bogumiła Kielar, Krzysztof Karasek i Wojciech Bonowicz odczytają wiersze własne, jak i utwory autora "Pana Cogito".

W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną również materiały archiwalne - zdjęcia i rysunki - związane z postacią Herberta. Spotkanie poprowadzi Andrzej Franaszek.

Jest to pierwsza impreza organizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, powstałej dwa lata temu

- powiedziała Anna Piotrowska z Fundacji Herberta. - Z pewnością będziemy chcieli powtórzyć ją w przyszłym roku, by stała się wydarzeniem cyklicznym w kulturalnym życiu Warszawy. Misją Fundacji jest upowszechnianie spuścizny artystycznej Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich poetów oraz promocja literatury polskiej i młodych talentów literackich. W tym celu ustanowiona została Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta dla wyróżniających się młodych poetów".

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Herbert żartobliwie nazywał samego siebie "tekściarzem Gintrowskiego".

Od 1986 roku mieszkał w Paryżu, współpracując z Zeszytami Literackimi. Po powrocie do Polski w 1991 roku, poświęcał się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych. Do końca życia intensywnie pracował - jego ostatni tom, "Epilog burzy", ukazał się kilka miesięcy przed śmiercią poety w 1998 roku.

Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974). Ponadto książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Jest Kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.

źródło: PAP/IPN/Wuj

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych