Szukacie motywu ewentualnego zamachu w Smoleńsku? Przeczytajcie to zestawienie, te cytaty mówią więcej niż tony analiz

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Niejedna wojna wybuchła o ropę, niejeden zamach stanu przeprowadzono dla złota. Energia, jej nośniki i linie przesyłowe to podstawowy element konkurencji między państwami. A dla państwa rosyjskiego, uzależnionego od monopolu energetycznego, zacofanego w innych obszarach gospodarki, szczególnie. Warto prześledzić jakie korzyści ludzie Putina odnieśli w Polsce wskutek tragedii smoleńskiej.

Przed 10 kwietnia 2010 roku ekipa Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie parła bowiem do niezależności energetycznej państw Europy Środkowo - Wschodniej od Rosji:

 

Jarosław Kaczyński, 1 czerwca 2007 roku:

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że budowa wraz Litwą elektrowni atomowej w Ignalinie będzie miała znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że projekt budowy elektrowni w Ignalinie zakończy się sukcesem. Rozmowy delegacji obu krajów określił jako krótkie, ale treściwe.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas wyraził zadowolenie z inwestycji PKN Orlen na Litwie. Wyjaśnił, że zwiększyły one bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także wskaźniki inwestycyjne obu państw.

 

Prezydent Lech Kaczyński, 6 listopada 2006 roku:

Polska chce uczestniczyć w budowie nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie na Litwie. Jako inwestor i jej współwłaściciel - zapowiedział wczoraj w Wilnie prezydent Lech Kaczyński

***
10 kwietnia 2010 roku. Tragedia Smoleńska. Ginie prezydent Lech Kaczyński i duża część polskiej elity narodowej. W wyniku katastrofy pełnię władzy przejmuje Platforma Obywatelska. Rozpoczyna się gra...
***

"Rzeczpospolita", 22 listopada 2010 roku:

Ruszają prace analityczne związane z budową wartej co najmniej kilkaset milionów złotych linii energetycznej z rosyjskiego Kaliningradu do Polski. Energia miałaby pochodzić z nowej elektrowni atomowej. Może to oznaczać przełom w relacjach gospodarczych obu krajów. Do tej pory polskie władze próbowały raczej uniezależnić się od dostaw surowców z Rosji - zwłaszcza gazu, a o imporcie energii w ogóle nie było mowy.

Litewski premier Andrius Kubilius i minister energetyki Arvydas Sekmokas, 27 czerwca 2012 roku:


Projekt budowy siłowni atomowej na Litwie pozostaje otwarty dla Polski - przypomnieli po raz kolejny litewski premier Andrius Kubilius i minister energetyki Arvydas Sekmokas.

"Gazeta Polska Codziennie", 26 października 2012 roku:

Miesiąc temu Energa SA wycofała się z projektu budowy w Ostrołęce nowego bloku eletkrowni na węgiel. Stara siłownia jest w fatalnym stanie i konieczne będzie jej zamknięcie. (...) Zainteresowani wejściem w dziurę energetyczną w północno-wschodniej Polsce są Rosjanie. W tym celu budują od lutego elektrownię atomową w Kaliningradzie. Najbardziej pożądaną opcją dla Rosjan byłoby przesyłanie energii do Polski.

Główny cel rosyjskiej polityki zagranicznej zostaje osiągnięty. Polska porzuca ostatnie niewielkie projekty uniezależnienia się od Rosji. Gazoport w Świnoujściu zostaje zablokowany dla dużych tankowców. Nawet budowa obiektów mających uzupełnić planowane do wyłączenia bloki elektrowni zostaje, decyzją mającej pełnię władzy ekipy Tuska,  zastopowana.

Jak widać, motywów ewentualnego zamachu w Smoleńsku nie brakuje. Po pierwsze zemsta za powstrzymanie agresji rosyjskiej w Gruzji, po drugie ostrzeżenie dla innych państw regionu, które po 10 kwietnia 2010 roku położyły uszy po sobie, po trzecie oczywiste korzyści geopolityczno - gospodarcze.

CZYTAJ TEŻ: Bezpieczeństwo energetyczne Polski według ekipy Donalda Tuska. Ostatnie decyzje mają na celu zacieśnienie więzów gospodarczych z Rosją

gim

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...