Media na cenzurowanym. Sejm umożliwił cenzurę prewencyjną. Niewygodne publikacje będą blokowane „dożywotnio"?

Rys. Andrzej Krauze
Rys. Andrzej Krauze

„Rzeczpospolita” opisuje niepokojące zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z ostatnią nowelą ustawy możliwe będzie „dożywotnie” blokowanie niewygodnych publikacji. Gazeta wskazuje, że w tej sprawia alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zmiany w ustawie wynikają z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrywał skargę na tzw. sądowy zakaz publikacji. Ówczesny RPO Janusz Kochanowski zaznaczał, że przepisy te mogą być stosowane jako forma cenzury prewencyjnej. TK uznał, że taki zakaz nie narusza konstytucji, ale nakazał dopracowanie, w jakim czasie ma obowiązywał taki zakaz.

W nowelizacji parlamentarzyści zawarli niepokojące rozwiązanie.

W znowelizowanej na polecenie TK ustawie, która weszła w życie w maju 2012 r., znalazła się potencjalnie niebezpieczna furtka pozwalająca sądowi na wielokrotne orzekanie zakazu publikacji w tej samej sprawie

– mówi „Rz" Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zaznacza, że sąd może wydawać wielokrotnie decyzje o rocznym zabezpieczeniu po upływie obowiązującego. Wróblewski wskazuje, że to rozwiązanie może być sprzeczne z orzeczeniem TK:

Potencjalnie istnieje niebezpieczeństwo, że taka możliwość rzeczywiście będzie wykorzystywana. Jeżeli taka sytuacja będzie się zdarzać, trzeba przeanalizować, czy wyrok Trybunału został właściwie przez ustawodawcę wykonany.

Zdaniem ekspertów problem jest poważny. Jak wskazywała niedawno „Rzeczpospolita” sądy w historii III RP zablokowały publikację już wielu wydawnictw.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.

KL

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...