Benedykt XVI na prapremierze polsko-watykańskiego filmu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Benedykt XVI powiedział po obejrzeniu polsko-watykańskiego filmu dokumentalnego "Sztuka i wiara", że "ten dwumian" towarzyszy Kościołowi od dwóch tysięcy lat. "Dzisiaj też musimy go bardziej docenić" - podkreślił papież po prapremierze w Auli Pawła VI.

W przemówieniu wygłoszonym po czwartkowej projekcji dokumentu w reżyserii Pawła Pitery, przedstawiającego największe skarby wśród dzieł sztuki w Muzeach Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej, Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że film jest szczególnym wkładem w trwający Rok Wiary.

Papież zauważył, że wizyta w Muzeach Watykańskich jest dla wielu ludzi z całego świata "najbliższym czy niekiedy jedynym kontaktem ze Stolicą Apostolską".

Dlatego - dodał - "jest to uprzywilejowana okazja, by poznać chrześcijańskie orędzie".

W przemówieniu wygłoszonym po polsku i włosku Benedykt XVI stwierdził:

Cieszę się zwłaszcza, że mogę oddać hołd wielkiej wrażliwości mego umiłowanego poprzednika błogosławionego Jana Pawła II na dialog między sztuką a wiarą. Rola, jaką Polska zajmuje w tej produkcji, potwierdza jego zasługi na tym polu"

- mówił papież.


Sztuka i wiara, dwumian, który towarzyszy Kościołowi i Stolicy Apostolskiej od dwóch tysięcy lat. Także dzisiaj musimy go bardziej docenić w zaangażowaniu na rzecz niesienia ludziom naszych czasów orędzia Ewangelii

- dodał.

Film "Sztuka i wiara" to pierwsza w historii koprodukcja polsko-watykańska - powiedział  jego producent Przemysław Hauser.

Scenariusz dokumentu napisał między innymi dyrektor Muzeów Watykańskich, wybitny historyk sztuki Antonio Paolucci, były minister kultury Włoch.

Autorem zdjęć jest Janusz Tatarkiewicz. Jednym z konsultantów był emerytowany papieski fotograf Arturo Mari.


Robienie filmu o sztuce jest niesamowicie ryzykowne, ponieważ obcowanie z nią poprzez ekran filmowy jest ułomne. To jest niezwykle trudne utrzymać widza w napięciu przez kilkadziesiąt minut, pokazując mu rzeźby, freski czy nawet najwybitniejsze obrazy. Dlatego musieliśmy znaleźć sposób, by się to udało. I tym sposobem, według mnie jedynym, aby ukazać sens istnienia Muzeów Watykańskich, było połączenie aspektów sztuki i wiary

- powiedział producent filmu, który wcześniej nakręcił za Spiżową Bramą 14-częściowy dokument "Tajemnice Watykanu" oraz "Świadectwo" o Janie Pawle II - na podstawie wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza.


Watykan do tej pory nie był nigdy producentem żadnego filmu. W ten sposób Muzea Watykańskie odpowiedziały na ideę papieża, który ogłosił Rok Wiary

- dodał Hauser. Wyjaśnił, że drugą okazją jest przypadające właśnie 500-lecie Kaplicy Sykstyńskiej, a jej powstaniu poświęcona jest duża część filmu.

Polski producent na pytanie o to, ile swobody miała ekipa filmowa w Kaplicy Sykstyńskiej, odpowiedział:

Ponieważ współautorem scenariusza jest dyrektor Muzeów profesor Paolucci, otrzymaliśmy nieograniczony czas zdjęciowy i byliśmy tam przez ponad tydzień.


Ekipa, jak opowiedział, ściągnęła do Kaplicy konklawe ogromną ilość ciężkiego sprzętu, głównie oświetleniowego i wielkie agregaty.

To było wielkie logistyczne wyzwanie dla nas.Oczywiście musieliśmy bardzo uważać, ze względów bezpieczeństwa zdjęcia robiliśmy przy zachowaniu nadzwyczajnych środków ostrożności, a ekipa była ubezpieczona. Udało się. Polska ekipa otrzymała Kaplicę Sykstyńską do dyspozycji na ponad tydzień, a do tego mogła tam sprowadzić całą ciężarówkę
sprzętu. Wielu producentów marzy o tym"

- dodał Hauser, który jest ambasadorem Zakonu Maltańskiego w Waszyngtonie.

Producent podkreślił niezwykłą rolę, jaką odegrał Benedykt XVI w realizacji tego przedsięwzięcia.


Projekt tego filmu był uzgadniany z papieżem, który zapoznał się ze scenariuszem. Pomysł bardzo mu się spodobał, a obecność Ojca Świętego na tej premierze jest konsekwencją pewnej współpracy w nim. Papież oczywiście nie był konsultantem, ale wiedział o tym projekcie, od początku był o nim informowany i od pierwszej chwili mu kibicował

 

- wyjaśnił Hauser.

Pytany o to, w jaki sposób udaje mu się wejść z liczną ekipą filmową do trudno dostępnych miejsc w Watykanie, odparł:

Akurat w tym przypadku udało mi się na samych szczytach hierarchii watykańskiej zdobyć przyjaciół dla tego projektu.

Wśród nich wymienił gubernatora Państwa Watykańskiego kardynała Giuseppe Bertello i zastępcę sekretarza stanu arcybiskupa Angelo Becciu.

Film od listopada będzie dostępny na płytach DVD i zostanie pokazany przez stacje telewizyjne na świecie. Jego dystrybutorem będą Muzea Watykańskie. Ukaże się także album fotograficzny "Sztuka i wiara".

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych