I Festiwal Niepodległości – zaproszenie do Tarnowa! "Dla wszystkich, którzy chcą świętować historyczne wydarzenia sprzed 94 lat"

fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Już od soboty 27 października zapraszamy do Tarnowa wszystkich, którzy w trakcie 5-dniowego Festiwalu chcą wspólnie z nami świętować historyczne wydarzenia sprzed 94 lat, ale też bardzo poważnie  zastanowić się nad jakością współczesnej polskiej niepodległości.

Ziszcza się właśnie pomysł organizacji w moim ukochanym Tarnowie pierwszej edycji dużej, interdyscylinarnej imprezy, która w sposób niekoturnowy i niesztampowy ukazywać ma  najważniejszą dla każdego patrioty wartość, jaką jest niepodległe państwo.
O niepodległości chcemy przez kilka festiwalowych dni opowiadać - i pochylać się nad nią z refleksją - najmądrzej jak się da, z rozmysłem wykorzystując do tego celu wszelkie środki  przekazu kulturowego, w tym te najszlachetniejsze i najbardziej popularne: literaturę, film, teatr, muzykę, poezję, sztuki plastyczne...  Związek kultury narodowej z niepodległością jest bowiem dla nas oczywisty. Bo czy kultura bez pierwiastka niepodległościowego jest jeszcze polską kulturą?
I odwrotnie. Czy niepodległość ma szansę przetrwać bez mocnej i atrakcyjnej kultury narodowej? 

A dlaczego akurat w Tarnowie?
Najprościej mówiąc: bo my jesteśmy z Tarnowa. Festiwal organizowany jest całkowicie oddolnie i wolontaryjnie przez grupę obywateli mojego miasta i okolic, którzy zaledwie początkiem roku 2012 zawiązali prężnie już działające Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Festiwal  ma stanowić  kulminację  w procesie budowy naszej inicjatywy; inicjatywy pomyślanej nie jako nowe, kolejne stowarzyszenie, ale jako płaszczyzna wymiany informacji i współpracy między  działającymi już organizacjami a także osobami fizycznymi. Nie zastępujemy stowarzyszeń – sygnatariuszy Porozumienia  w ich dotychczasowej działalności i nie konkurujemy ze sobą (tam gdzie to możliwe). Chodzi bowiem o efekt synergii naszej aktywności a nie fuzję. 

Ale jest też inna, głębsza odpowiedź na pytanie „dlaczego tutaj?”
Jako już nawet nie zwykły lokalny patriota, ale wręcz  tarnocentrysta, głęboko wierzę, że Tarnów i ziemia tarnowska stanowiły przed stu laty  szczególne  miejsce dla wyklucia się polskiej niepodległości. Tradycje polskiego samorządu, harcerstwa, ruchu ludowego, sokolego i strzeleckiego były tu najsilniejsze w Galicji. Sprawy ducha  nigdy nie przestały być dla nas ważne. Przywiązanie do wiary ojców i praktyk religijnych  do dziś wyróżnia nas na tle kraju. Ta niezwyczajna duchowość, te wszystkie nurty i drogi do niepodległości, wsparte wyjątkowo dramatycznymi  w tej okolicy  doświadczeniami wojny (przez Tarnów i region tarnowski przebiegał  w początkach I wojny światowej   główny front wschodni, a wiosną 1915 roku rozegrała się tutaj najkrwawsza z bitew tego frontu, w ramach tzw. operacji gorlicko- tarnowskiej)  stanowiły siłę,  która musiała przynieść Tarnowowi  wolność. W swoistej sztafecie  powędrowała ona następnie do innych polskich miast i regionów.
30 października 1918 roku podobne do Tarnowa publiczne deklaracje przynależności do niepodległego państwa polskiego złożone zostały również w Zakopanem i Cieszynie. Według znanych mi dziś źródeł, to jednak tarnowianie pierwsi rozbroili Austriaków, już w nocy z 30 na 31 X  przejmując pełną władzę nad miastem a  wcześnie rano stawiając przed faktem dokonanym cywilnych urzędników c.k. starostwa. Zakopane, Kraków i Cieszyn realnie pozbawiły się władzy  Austriaków nieco później (w Krakowie zresztą zapoczątkowali to ... podtarnowscy chłopi, służący w 57 tarnowskim pułku piechoty) .
Dlatego też, jako organizatorzy Festiwalu,  niejako naturalnie odwołujemy się do hasła „Tarnów - Pierwsze Niepodległe”, wspierając je jak umiemy najlepiej. Pokłonimy się jednak nisko innemu Miastu, jeśli kiedyś znajdą się dowody, że do niego, wcześniej niż do Tarnowa, zawitała pełna i realna niepodległość. Bo przecież znów  nie chodzi tu o jakąś niezdrową konkurencję, ale o najszlachetniejszą z możliwych  inspirację do patriotycznych działań i do kultywowania żywej  pamięci o pięknym, niepodległościowym zrywie przodków.
Tarnowianie mają po prostu do kogo i do czego się odwoływać.

Tarnowskie pospolite ruszenie 2012
Mamy nadzieję, że nie tylko w tym roku, pod koniec października Tarnów stanie się centrum  rozważań o polskiej niepodległości. Chcemy poświęcić jej jednak czas i miejsce nie tylko w kontekście świątecznym i historycznym (a tylko w takich kontekstach zwykły się  do niej odnosić w ostatnich latach tzw. czynniki oficjalne), chcemy też zastanowić się czym jest dla nas niepodległość dzisiaj i jakie zagrożenia  na nią czyhają. Dlatego też  najmocniej postawimy pytanie: czy o taką niepodległość, jaką mamy, walczyli  nasi przodkowie? 

Na pewno możemy liczyć na aktywną obecność tarnowian, którzy już od wielu tygodni obdarzają nas niezwykłą życzliwością i entuzjazmem, z niecierpliwością czekając już na rozpoczęcie Festiwalu. Przy okazji  tej inicjatywy  z radością obserwujemy jak wokół najważniejszej z wartości buduje się (lub budzi)  społeczeństwo obywatelskie. Potencjał jest olbrzymi. Ilość wolontariuszy, którzy chcą się włączyć w organizację - choć się o to początkowo obawialiśmy -  przekroczyła już  dawno nasze potrzeby.  Tak bardzo chcielibyśmy zagospodarować wszystkie te szlachetne odruchy serca ...
Szczególnie cenna jest pomoc oferowana przez młodych ludzi, którzy z wielką radością biorą udział m.in. w akcji promocyjnej na terenie miasta i w internecie, ale też podpowiedzieli nam wiele cennych pomysłów, jak docierać z tą inicjatywą do ich rówieśników.
Efekty tego pospolitego ruszenia już widać.
Nie słabnie zainteresowanie Koncertem Bardów (m.in. J.Pietrzak, A. Kołakowski, L.Makowiecki), którym zainaugurujemy Festiwal.

Po zaledwie trzech dniach akcji informacyjnej w szkołach zabrakło nam miejsc do zaoferowania uczniom szkół średnich w kinie Marzenie, gdzie odbędzie się przegląd 9 dokumentów historycznych, wybranych specjalnie z myślą o młodzieży.
A to zapewne tylko przedsmak tego, czym Festiwal może się stać.  Mamy nadzieję nie zaprzepaścić tej szansy. 
Zapraszamy do Tarnowa wszystkich  patriotów, którzy chcą i mogą nam w tym pomóc !


Poniżej przedstawiam skrótowo program I Festiwalu Niepodległości:

-  IV  miejska gra fabularna  „Tarnów`46” (27 października, centrum miasta)

- targi książki historycznej i wydawnictw niepodległościowych (28 października, foyer Teatru im. L.Solskiego)

- spektakl "Wyklęci" Teatru Nie Teraz (28 października, godz. 12:00, Teatr im. L.Solskiego)

- otwarta debata m.in. z udziałem dr Marii Żychowskiej, prof. Andrzeja Chwalby, prof. Krzysztofa Szczerskiego i prof. Włodzimierza Bernackiego  pt.  "Niepodległość. Ewolucja pojęcia i jego percepcja" (28 października, godz. 13:30, Teatr im. L.Solskiego)

- Wielki Koncert Bardów „Wyrwijj murom zęby krat ...” poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego . Wystąpią: Jan Pietrzak, Andrzej Kołakowski, Lech Makowiecki,  Dawid Hallmann, Tomasz Lewandowski  (28 października, godz. 17:00 i 20:00, Teatr im. L.Solskiego, informacje: [email protected], tel. 692 282 970)

- trzydniowy przegląd dokumentu historycznego "Zabrana Odbita Zadana. Najnowsza historia polskiej niepodległości"  (29- 31 października, Kino Marzenie, od godz. 11:00 do 14:00)

- II Marsz Niepodległości ulicami Tarnowa (30 października po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny  odprawianej przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża w Kościele XX Misjonarzy o godz. 18:00) – kulminacyjny moment Festiwalu

- spotkania z twórcami kultury, mediów  i  badaczami dziejów najnowszych.

Poza Koncertem Bardów, na wszystkie pozostałe zdarzenia Festiwalu wstęp jest bezpłatny.

Honorowy Patronat nad imprezą objął ks. Andrzej Jeż Biskup Tarnowski. Patronat medialny lub inną współpracę z organizowanym wolontaryjnie  Festiwalem zaoferowało już ponad 60 mediów, instytucji i stowarzyszeń  z całego kraju. Wśród nich znalazł się portal wPolityce.pl

Imprezę organizuje Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu:
www.festiwal.intarnet.pl


Piotr Dziża

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych