Benedykt XVI o Europie: Musi odnaleźć swoją tożsamość. Europa ma wielkie znaczenie kulturowe, intelektualne i ekonomiczne

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Benedykt XVI powiedział, że Europa, która odgrywa wielką rolę ekonomiczną, kulturową i intelektualną, musi odnaleźć swoją tożsamość. To słowa papieża z wywiadu udzielonego autorom filmu "Bells of Europe" (Dzwony Europy) z Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

Film, zawierający wypowiedzi zwierzchników Kościołów chrześcijańskich, został wyemitowany w poniedziałek w Watykanie. Obejrzeli go uczestnicy synodu biskupów na temat nowej ewangelizacji. We wtorek zapis wywiadu z Benedyktem XVI rozpowszechniło watykańskie biuro prasowe.

Papież podkreślił:

To oczywiste, że Europa także dzisiaj ma wielkie znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i kulturowe i intelektualne i odpowiednio do tego znaczenia ma wielką odpowiedzialność. Lecz Europa - dodał - musi wciąż odnaleźć swą pełną tożsamość, by móc wypowiadać się i działać zgodnie z tą odpowiedzialnością. Problemem moim zdaniem nie są już różnice narodowe. Mamy do czynienia z różnorodnością, która nie przynosi już podziałów, Bogu dzięki. Narody pozostają, a w ich różnorodności kulturowej, ludzkiej i charakterologicznej tkwi bogactwo, które się uzupełnia i daje początek wielkiej symfonii kultur

- mówił Benedykt XVI.

Wyraził opinię, że dzisiejsza Europa ma dwie dusze. Pierwsza z nich według papieża jest "abstrakcyjna, antyhistoryczna; chce dominować nad wszystkim, bo uważa, że jest ponad kulturami", i chce "wyemancypować się ze wszystkich tradycji i wartości kulturowych na rzecz abstrakcyjnego racjonalizmu". Przejawem takiego myślenia jest według papieża pierwszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, że wieszanie krzyży we włoskich szkołach to naruszanie wolności religijnej uczniów. Ostatecznie wyrok ten został potem uchylony.

Benedykt XVI podkreślił, że nie można żyć bez tradycji i historii.

Druga europejska dusza - mówił - jest chrześcijańska, "otwiera się na wszystko, co jest rozsądne", i stworzyła "odwagę rozumu i wolność krytycznego myślenia".

Ale pozostaje ona związana z korzeniami, które dały początek tej Europie i zbudowały ją na wielkich wartościach, wielkiej intuicji, wizji wiary chrześcijańskiej

- oświadczył papież.

Zauważył, że jeśli Stary Kontynent "wyemancypuje" się ze wszystkich kultur, nie będzie mógł prowadzić dialogu międzykulturowego. A warunkiem rozmowy z innymi jest "tożsamość historyczna i moralna" - dodał.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych