Pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej. "Pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Thorbjoern Jagland, Fot. PAP/EPa
Thorbjoern Jagland, Fot. PAP/EPa

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie

- ogłosił szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland.

W uzasadnieniu czytamy, że "stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju":

UE obecnie przeżywa poważne kłopoty gospodarcze i znaczne niepokoje społeczne. Norweski Komitet Noblowski chce skoncentrować się na tym, co uważa za jej najważniejszy skutek: udaną walkę na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka.

Jagland zaznaczył, że Nobel dla UE "to sygnał dla Europy, aby zrobiła wszystko co możliwe, by utrzymać, to co osiągnęła i by szła do przodu". Nagroda ma być przypomnieniem tego, co zostałaby utracone, "jeśli UE pozwolono by upaść".

Szef Komitetu chwalił UE za historyczną rolę, jaką organizacja odegrała w jednoczeniu Starego Kontynentu: w procesie odbudowy po drugiej wojnie światowej i szerzeniu stabilności po upadku muru berlińskiego.

Jak pisze agencja Reutera, nagroda ma podnieść na duchu "27", zmagającą się obecnie z kryzysem zadłużenia. Jagland jednak zaprzeczał mówiąc, że Komitet nie ma ambicji ratowania Unii Europejskiej. Szef norweskiego Komitetu Noblowskiego ujawnił, że to instytucje unijne zdecydują, kto w imieniu Unii Europejskiej odbierze nagrodę w wysokości ok. 930 tys. euro, dyplom oraz medal, a także wygłosi wykład. Ceremonia wręczenia pokojowego Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.

Przedstawiciele UE z radością przyjęli wiadomość o pokojowym Noblu.

To dowód uznania dla roli UE jako największego rozjemcy w historii. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z tego, że wysiłki UE na rzecz utrzymywania pokoju w Europie zostały nagrodzone

- ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Jose Barroso przyznał, że działanie UE ma bardzo korzystne skutki dla mieszkańców Europy:

To uzasadnione uznanie za unikalny projekt, który funkcjonuje z pożytkiem dla obywateli, a także z korzyścią dla świata. Nie możemy nigdy zapomnieć, że UE zjednoczyła kraje podnoszące się z ruin dewastującej drugiej wojny światowej i zjednoczyła je w imię pokoju opartego na ponadnarodowych instytucjach reprezentujących wspólny europejski interes.

Z kolei szef PE Martin Schulz napisał na Twitterze, że "w UE chodzi o pojednanie":

Nagroda może posłużyć jako inspiracja. UE to unikatowy projekt, który wojnę zastąpił pokojem, nienawiść solidarnością.

Konrad Szymański, europoseł PiS komentując werdykt noblowski zaznacza, że "pokojowy Nobel dla UE to nagroda pocieszenia":

Kolejny raz pokojowy Nobel jest przyznany bez specjalnych zasług dla pokoju na świecie. W 2007 roku pokojowy Nobel trafił do ONZowskich ekspertów od polityki klimatycznej z Alem Gorem na czele. W 2009 roku pokojowy Nobel został przyznany Barackowi Obamie zanim cokolwiek mógł zrobić jako Prezydent USA. Dziś otrzymuje ją Unia Europejska. We wszystkich tych przypadkach ważna niegdyś Pokojowa Nagroda Nobla jest instrumentalizowana politycznie. Nobel dla UE to nagroda pocieszenia dla organizacji całkowicie nieobecnej w polityce międzynarodowej, która przeżywa największy w swych dziejach kryzys.

TK,PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych