Za pięć do dziesięciu lat Polska zrówna się z Zachodem w kosztach pracy. Mówiąc prościej: przestaniemy być atrakcyjni dla inwestorów, co grozi załamaniem gospodarczym i wzrostem bezrobocia.
To słowa prof. Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego z Uniwersytetu Warszawskiego. Czapiński swoją diagnozę ogłosił na debacie zorganizowanej przez SLD w piątek. Według niego:
Polacy na tle Europy są bardzo nieufni w stosunku zarówno do kontrahentów, jak i instytucji. Tymczasem zbyt niski poziom kapitału społecznego może uniemożliwić Polsce prawidłowy rozwój.
Jak tłumaczył Czapiński, w krajach słabiej rozwiniętych, a do takich nadal należy Polska, decydującą przesłanką wzrostu gospodarczego jest kapitał ludzi. Z kolei w krajach wysokorozwiniętych tempo wzrostu gospodarczego zależy przede wszystkim od tzw. kapitału społecznego.
Polska - na tle Europy - jest na szarym końcu pod względem deklarowanego
poziomu zaufania wobec innych ludzi. Bardzo mały odsetek Polaków jest przekonanych, że ludzie "najczęściej starają się być pomocni"
– ocenił ekspert.
Jego zdaniem wielu Polaków ma awersję do współpracy. Nie ufają kontrahentom - m.in. dlatego w Polsce kultywowane są mikro- i małe przedsiębiorstwa.
Czy jest możliwy dalszy rozwój Polski po ewentualnym przekroczeniu progu krajów rozwiniętych, przy obecnym poziomie kapitału społecznego?
– pyta Czapiński i sam sobie odpowiada:
Nie jest możliwy rozwój Polski. Nie przy obecnym poziomie awersji do współpracy, wzajemnej nieufności we wszystkich środowiskach. Ta nieufność panuje we wszystkich grupach społecznych. Ona bije z telewizora.
PAP/SLAW
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/141696-w-niezbyt-dlugim-czasie-polsce-grozi-zapasc-gospodarcza-diagnozuje-znany-socjolog
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.