Biskupi dziękowali za 30 lat pracy w budynku Sekretariatu KEP w Warszawie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Za 30 lat pracy w budynku Sekretariatu KEP przy Skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego dziękowało ponad 70 biskupów w pierwszym dniu 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbywa się w Warszawie. Mszy św. w kościele przy ulicy Żytniej, sąsiadującym z siedzibą Episkopatu Polski, przewodniczył prymas senior ks. kard. Józef Glemp. Zgromadzeni modlili się też w intencji żyjących i zmarłych budowniczych Sekretariatu.

W kazaniu przypomniał historię Sekretariatu - poświęcony miesiąc przed wprowadzeniem stanu wojennego, efekt ciężkiej pracy dużego zespołu ludzi, budynek przy Skwerze kard. Wyszyńskiego jest świadkiem wydarzeń, które stały się udziałem wszystkich, a w tym miejscu zastanawiano się, co robić, przygotowywano plany ewangelizacji. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozdzielano dary, w praktyce uczono się jak zorganizować prace Caritas, w okresie transformacji przyszedł czas na wyjście z zakrystii, powrotu katechezy do szkół, organizowania mediów. - Popełnialiśmy błędy i zaniedbania, ale mogliśmy już korzystać z wolności religijnej, od której biorą początek inne rodzaje wolności - mówił kard. Glemp. Wspominał kolejne etapy normalizacji życia kościelengo - nawiązanie stosunków dypolmatycznych ze Stolicą Apostolską, reformę administracji kościelnej, budowanie setek kościołów i erygowanie nowych parafii. Nawiązując do dnia, w którym Kościół wspomina Aniołów Stróżów, że ich pomoc jest potrzebna w dziele nowej ewangelizacji, która jest potrzebna Europie i całemu światu. Europa potrzebuje wiary - powiedział na zakończenie kard. Glemp.

Budynek Konferencji Episkopatu Polski, który znajduje się przy Skwerze kard. Wyszyńskiego 6 w Warszawie powstał na Woli, na terenie należącycm do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Koncepcję siedziby opracował ks. Alojzy Orszulik, projekt przygotował architekt Władysław Jotkiewicz, budową kierował ks. Jan Marcjan. Prace budowlane rozpoczęły się w 1977 r., poświęcenie kamienia węgielnego z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło 16 października 1979 r., w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Wmurowano wówczas wydobyte z ruin pamiątki i dokumenty, sygnowane przez abp Zygmunta Felińskiego oraz kamień węgielny spod ołtarza na pl. Zwycięstwa w Warszawie, przy którym Jan Paweł II celebrował pierwszą Mszę św. w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

Regularną pracę Sekretariat KEP rozpoczął 15 października 1982 r. . W sali plenarnej biskupi obradowali po raz pierwszy w 1984 r. W siedzibie Sekretariatu KEP dwukrotnie gościł Jan Paweł II - 14 czerwca 1987 r. i 9 czerwca 1991 r.

Obecnie mieści się tu Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Biuro Ekonoma KEP, Biuro Prasowe KEP, Biuro Prawne KEP, Archiwum KEP, Biuro ds. Unii Europejskiej i in.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych