Bytom jako Stalingrad PO. "Bytom to tradycyjnie miasto przyjazne lewicy lub liberałom"

fot. wikipedia / Rynek w Bytomiu
fot. wikipedia / Rynek w Bytomiu

W drugiej turze wyborów prezydenta Bytomia opozycyjny kandydat Damian Bartyla zdeklasował kandydatkę PO Halinę Biedę – 72% do 28%. Zwolennicy opozycji zastosowali instrument demokracji bezpośredniej pozbawiając PO jednego z jej bastionów.

Bytom to tradycyjnie miasto przyjazne lewicy lub liberałom. Pierwszym prezydentem miasta był Janusz Paczocha, z rekomendacji Unii Wolności prezes GUC w rządzie Jerzego Buzka. Krótkim epizodem okazały się rządy prawicy skupionej wokół prezydenta Józefa Korpaka (wtedy Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, ostatnio PO aż do wykluczenia w lutym br.) w latach 1994-1996. Później miastem zarządzali prezydenci Marek Kińczyk (1996–1998, Unia Wolności w koalicji z SLD), Krzysztof Wójcik (1998–2006, SLD i lokalne ugrupowania oraz Unia Wolności) i Piotr Koj (2006-2012, PO i lokalne ugrupowania). Miasto Bytom robiło wrażenie bastionu lewicowo-liberalnego gdzie prawica trwale jest zepchnięta do opozycji.

Przekonanie o stabilności władzy w Bytomiu zostało zachwiane w 2010 r. – wtedy Piotr Koj z dużym trudem pokonał Damiana Bartylę w drugiej turze. Damian Bartyla miał być kandydatem PiS n prezydenta w 2010 r. ale w okresie wyborów pojawiły się zarzuty korupcyjne w sprawie meczy Polonii Bytom (nierozstrzygnięte do dziś). Kandydat PiS na prezydenta poseł Wojciech Szarama uzyskał trzeci rezultat. W radzie zapewne powstanie koalicja ugrupowania Brtli (11 radnych) i PiS (4 radnych).

Media odnotowały kompletną klęskę kandydata RAŚ na prezydenta Bytomia jak i radnych. Nie stanowi to sensacji – Bytom w większości zamieszkują dawni kresowiacy. Niemniej RAŚ mógł liczyć na większą mobilizację swoich sympatyków wietrzących kolejne objawy dyskryminacji i prześladowań. Podobnie totalną klęskę poniosła kandydatka z listy lokalnej wspierana (także w spocie wyborczym) przez Janusza Palikota.

Warto przypomnieć co przesądziło o odwołaniu prezydenta Bytomia z PO:

- Likwidacja "elektronika", łączenie szkół. Duże niezadowolenie społeczne

- Wprowadzenie tzw. podatku deszczowego (oprotestowały go co najmniej trzy bytomskie spółdzielnie mieszkaniowe);

- Stworzenie osiedla socjalnego kontenerowego - już po krótkim czasie zdewastowano tam 5 domów;

- Brak większego zaangażowania się w sprawę Śląskiego Centrum Nauki w EC Szombierki (tutaj Marszałek Adam Matusiewicz wolał bliski Katowicom Park Śląski w Chorzowie);

- Brak konkretów w sprawie zniszczonego w pożarze kina Gloria.

- szkody górnicze w dzielnicy Karb.

Wpływy PO w radzie miasta Bytomia spadły z 12 do 5 mandatów radnych.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.