W Płocku odsłonięto pomnik Bolesława III Krzywoustego

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Na nadwiślańskiej skarpie w Płocku odsłonięto i poświęcono w piątek pomnik urodzonego w tym mieście księcia Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), władcy Polski. Autorem wykonanego w piaskowcu monumentu jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Pomnik, przedstawiający Bolesława III Krzywoustego na wierzchowcu w asyście sześciu zbrojnych wojów, stanął na wzgórzu, z którego książę, jak przed wiekami, spogląda na Wisłę i rozległą dolinę rzeki.

Bolesław III Krzywousty panował w latach 1107-1138. Płock, podobnie jak w czasach jego ojca - Władysława I Hermana (ok. 1043-1102), był wówczas stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców.

W historii każdego miasta są ludzie, którzy na trwale wpisują się w jego historię, tworzą ją i zmieniają. Taką wyjątkową postacią, która zbudowała wielkość naszego stołecznego, książęcego miasta był Bolesław III Krzywousty

- powiedział podczas uroczystości prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Prezydent Płocka odsłonił pomnik wraz z Marianem Wilkiem z obywatelskiego komitetu budowy monumentu.

Bolesław III Krzywousty, najwybitniejszy płocczanin, to władca Polski o wielkich zasługach dla naszej państwowości, w tamtym trudnym okresie zmagania o jej trwanie

- podkreślił Wilk. Dodał, że książę był "jednym z największych polskich wojowników i wodzów".

Wystawienie pomnika płocczaninowi wszechczasów, w jego grodzie nad Wisłą, w 874 lata od jego śmierci, to spełnienie pragnień wielu pokoleń. Oby ten monument stał się wzorem zachowań patriotycznych, oby umacniał dumę i godność Polaków

- powiedział Wilk.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli mieszkańcy miasta, w tym najmłodsi, a także Płocka Drużyna Kusznicza w historycznych strojach, nawiązujących do średniowiecznej tradycji rycerskiej.

Autor pomnika podkreślił, że przy jego projektowaniu starał się "pogodzić statyczność monumentu z dynamiką", która charakteryzowała Bolesława III Krzywoustego.

Ideą było stworzenie wrażenia, że Bolesław II Krzywousty i jego drużyna to jest jedno

- dodał Mikielewicz. Zaznaczył, że współautorką koncepcji pomnika była jego żona, także rzeźbiarka.

Pomnik Bolesława III Krzywoustego wykonany został z jasnego piaskowca sprowadzonego z Hiszpanii. Ma ponad 5 metrów wysokości i waży 40 ton. Monument przedstawia księcia siedzącego na wierzchowcu, w otoczeniu sześciu wojów. Wszystkie rzeźby zostały posadowione na cokołach.

Pomnik stanął na szczycie wysokiej na około 50 metrów nadwiślańskiej skarpy, zwrócony w kierunku Wisły, w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od zachowanego muru palatium, w którym mieszkał Bolesław III Krzywousty, i od płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w krypcie której spoczywają jego szczątki oraz szczątki jego ojca Władysława I Hermana.

Prace nad pomnikiem, który zamówił płocki samorząd, trwały około roku, łącznie z tworzeniem makiety i modeli. W lipcu pomnik był już gotowy. Został wtedy przywieziony do Płocka z podtoruńskiej pracowni rzeźbiarskiej i rozpoczęły się prace przy jego montażu.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych