Dziś wieczorem Żydzi rozpoczną obchody najważniejszego i najbardziej przejmującego święta - Jom Kipur, czyli Dnia Sądnego, dnia pokuty i pojednania. Obchodzi się je przez 25 godzin – kończy się po zachodzie słońca następnego dnia. W całym Izraelu zamiera życie publiczne i prywatne: nie jeżdżą żadne pojazdy, nie działają radio i telewizja.
Jom Kipur to wyjątkowe święto w roku żydowskim. Dzień postu, skruchy i pokuty, święto miłosierdzia Bożego i przebaczenia grzechów, poprzedzony dziesięcioma dniami duchowego przygotowania i pokuty.
W trakcie święta obowiązuje ścisły post trwający dwadzieścia pięć godzin. W Jom Kipur obowiązuje ścisły post, którego przestrzega także wielu Żydów, nie praktykujących na co dzień życia religijnego. Post w rodzinach religijnych obowiązuje chłopców od 13. roku życia (po ceremonii Bar Micwa) i dziewczynki od 12. roku życia (które są po obrzędzie Bat Micwa). Post dotyczy pięciu nakazów - nie można jeść, myć się, namaszczać ciała, nosić skórzanego obuwia i współżyć płciowo.
Jom Kipur kończy okres dziesięciu dni pokuty, rozpoczęty w Rosz Haszana. Według tradycji los człowieka zapisany jest w księdze w Nowy Rok, a wyrok przypieczętowany w Dzień Pojednania.
Tradycyjne życzenie składane przed Jom Kipur to: Com kal - łatwego postu. Mówi się też gmar chtima towa - dobrego zapisu, zapieczętowania. Wielu niereligijnych Żydów pości, albo uczestniczy w modlitwach.
Zwyczaje związane z Dniem Pojednania, to między innymi odwiedziny grobów cadyków i grobów członków rodziny w wigilię Nowego Roku i Dnia Pojednania. Część ludzi ma zwyczaj ubierać się na biało. Kolejny zwyczaj to kaparot - ofiara z drobiu (lub częściej dziś pieniądze), która przeznaczona jest na cele dobroczynne. Mężczyzna dokonuje rytuału kaparot kręcąc nad głową koguta (kobieta kurę), który następnie jest zabijany i przeznaczany dla ubogich.
Po południu w wigilię święta mężczyźni udają się do mykwy. Przed rozpoczęciem postu spożywa się kolację.
Dwudziestopięciogodzinny post sprzyja duchowemu oczyszczeniu i przygotowuje do pojednania. Nie wolno wówczas pracować, jeść ani pić. Bóg przebacza człowiekowi te grzechy, których ten dopuścił się wobec Niego, natomiast o wybaczenie wykroczeń względem ludzi trzeba prosić ich samych.
Święto rozpoczyna się w domu od zapalenia przez matkę dwóch świec. Potem trwa blisko dwugodzinna modlitwa, a następnie obrzędy przenoszą się do synagog.
Modlitwy w synagodze rozpoczynają się od śpiewu Wszystkich Zobowiązań (Kol Nidre), czyli prośby o zwolnienie ze wszelkich niedotrzymanych przyrzeczeń wobec Boga. Zmarłych krewnych wspomina się poprzez odmówienie Izkor (hebr. "Wspomnij", "Pamiętaj"), grzechy wyznaje się intonując Aszamnu (hebr. "Zgrzeszyliśmy"), po czym błaga się Boga o miłosierdzie. Po południu czyta się Księgę Jonasza, zgodnie z którą Najwyższy wybacza wszystkim tym, którzy prawdziwie przeżywają skruchę. Neila (hebr. "zamknięcie") jest modlitwą zamykającą, bo podczas jej odmawiania jak gdyby zamykają się bramy Nieba.
W Jom Kipur do świątyń udaje się ponad 70 proc. izraelskich Żydów, przy czym połowa z nich tylko ten jeden raz w roku. W modlitwach dokonuje się unieważnienia ślubów i przyrzeczeń, następuje wyznanie grzechów i błaganie o Boże miłosierdzie. Najważniejszą, centralną modlitwą Jom Kipur jest "Kol slichot" - modlitwa przebłagania za grzechy i akt skruchy.
Jom Kipur oznacza - pisze rabin Eliahu Essasa - że "my, Żydzi, znajdujemy się wewnątrz intensywnego i głębokiego procesu samoanalizy, oczyszczenia i odnowy, w dniu jedynym, przewidzianym przez Twórcę świata w tym właśnie specjalnym celu". I dalej: "jeśli przynajmniej potrafimy oddzielić zachowania i postępki, których nie powinniśmy popełnić, to już dokonaliśmy pierwszego kroku na drodze nawrócenia".
W Izraelu przebieg święta Jom Kipur ma wyjątkowy charakter. Całkowicie zamiera życie państwa i mieszkańców. Ustaje komunikacja publiczna (miejska, pociągi, lotnicza, morska), nie jeżdżą samochody prywatne, panuje cisza w eterze, nie działa radio i telewizja, zamknięte są wszystkie instytucje publiczne, kulturalne i rozrywkowe, nie działa handel i gastronomia. Tylko w ograniczonym zakresie pracują służby bezpieczeństwa i ratunkowe.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/140934-dzis-rozpoczyna-sie-zydowskie-swieto-jom-kipur
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.