Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

przygotowujemy się do przypadającej na 22 stycznia 2013 r. 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Przygotowujemy teksty rocznicowe i ciekawostki związane z powstańcami 1863 r. Chcemy tę wyjątkową rocznicę świętować wspólnie z Państwem.

Zachęcamy więc do stworzenia obywatelskiego katalogu pamiątek po Powstaniu Styczniowym. Nawet w województwie opolskim są ślady tego zrywu narodowego, trzeba tylko poszukać! Mnóstwo pamiątek znajduje się w województwie śląskim, a jeszcze więcej w woj. świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim. Czas ku temu najlepszy, bowiem już niedługo będziemy odwiedzać cmentarze i porządkować groby bliskich.

Podczas jesiennych spacerów zabierzmy ze sobą aparat fotograficzny, bo być może przydrożny krzyż lub kapliczka mają związek z 1863 r. Zróbmy to, bo warto o tym wiedzieć i w 150. rocznicę uwiecznić!

Prosimy o nadsyłanie na adresbiuro@dladziedzictwa.org fotografii pomników, mogił uczestników powstania, krzyży pamiątkowych, tablic w kościołach lub na instytucjach publicznych wraz z ich dokładnym opisem.

Czasu jest sporo, więc wspólnie możemy do stycznia 2013 r. stworzyć piękne dzieło upamiętniające największe polskie powstanie narodowe, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Jesteśmy Im to winni!

Fundacja Dla Dziedzictwa

Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu

Portal Pomnik Smoleńsk