90 proc. Greków: oszczędności żądane przez UE i MFW są niesprawiedliwe

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

90 procent Greków uważa, że oszczędności, których żądają od Aten UE i MFW w zamian za pomoc finansową, są niesprawiedliwe i obciążą biednych - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę. 67 proc. ankietowanych chce jednak, by Grecja pozostała w strefie euro.

Rząd zadłużonej Grecji przygotowuje obecnie plan zmniejszenia wydatków budżetowych o 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Od przyjęcia tego planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy pakietu ratunkowego, wynoszącej 31 mld euro.

Tylko jedna trzecia (33  proc.) Greków uważa, że te kroki oszczędnościowe zaradzą złej sytuacji budżetu. Ogromna większość wyraziła pesymizm, jeśli chodzi o przyszłość kraju. Ponad 83 proc. badanych twierdzi, że najbliższe lata przyniosą dalsze oszczędności.

Sondaż przeprowadził ośrodek MRB w dniach 18-20 września na próbie 1003 osób.

Rząd Grecji uzgodnił już oszczędności na sumę 9,5 mld euro, z czego większość nastąpi poprzez cięcia w płacach, emeryturach i świadczeniach socjalnych. Ateny planują też podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat i cięcia wydatków na opiekę zdrowotną i armię.

Nie udało się jednak dojść do porozumienia podczas ostatniej rundy rozmów rządu z przedstawicielami pożyczkodawców - Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego. Przedstawiciele tzw. trojki opuścili Ateny w obecny weekend i za około tydzień mają tam powrócić, by wznowić rozmowy.

Grecki rząd balansuje pomiędzy żądaniami pożyczkodawców - bez kolejnej transzy pomocy kraj utraci zdolność spłacania długów i może zostać zmuszony do wyjścia ze strefy euro - i gniewem obywateli. Wyborcy, jak pisze Reuters, nie widzą "światła w tunelu", czyli końca nieustannego zaciskania pasa. Na środę główne związki zawodowe Grecji zaplanowały 24-godzinny strajk generalny, pierwszy tego rodzaju od czerwca, kiedy władzę objęła nowa koalicja rządowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych