Niski poziom Wisły odsłonił łupy, które zrabowali Szwedzi w czasie Potopu, ale nie zdołali wywieźć. ZOBACZ ZDJĘCIA

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono w Warszawie akcję wydobycia z Wisły znalezisk archeologicznych, odsłoniętych dzięki niskiemu stanowi wody. Policyjny śmigłowiec Mi-8 podniósł najcięższe elementy. Wydobyte zostały łupy zrabowane w XVII wieku przez Szwedów.

W akcji wzięli udział zarówno archeolodzy, jak i policjanci.

Funkcjonariusze m.in. z komisariatu rzecznego, najpierw zabezpieczali znaleziska w Wiśle. Te mniejsze zostały przetransportowane na brzeg przy pomocy pontonu. Najcięższych sześć elementów otaczano taśmami, by następnie podnieść je z rzeki przy pomocy policyjnego śmigłowca.

Jak powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek, w trakcie operacji zdecydowano o zmianie policyjnego śmigłowca biorącego w niej udział na największy należący do Komendy Głównej - Mi-8. Podniósł on z Wisły pierwszy z sześciu liczących w sumie ok. 800 kg elementów.

Na prośbę archeologów wszystkie wydobyte znaleziska zostały przetransportowane do komisariatu rzecznego. Tam będą oczyszczane i zabezpieczane.

Chodzi o różnego rodzaju marmurowe fragmenty architektoniczne, pochodzące z XVII wieku.

To fragmenty sklepień, fontanny, dekoracje, które Szwedzi rabowali, a później na barkach przewozili do Gdańska, by tam przeładować na statki i przetransportować do Szwecji. Część z tych łupów pozostała w Wiśle

- wyjaśniał wcześniej Mrozek.

Jak dodał, już wcześniej z rzeki wydobywano tego rodzaju skarby archeologiczne.

Znalezisko - łup zatopiony podczas najazdu Szwedów w XVII w. - znajdowało się w korycie Wisły ok. 500 m na północ od mostu Gdańskiego, na wysokości Wybrzeża Puckiego.

Wydobycie z rzeki łupów zatopionych podczas potopu szwedzkiego umożliwia utrzymujący się od wielu dni rekordowo niski poziom wody w Wiśle - także w Warszawie. Badacze wydobywają przede wszystkim fragmenty architektury i dekoracje rzeźbiarskie z XVII w. Interdyscyplinarny projekt badania dna Wisły rozpoczął się w 2009 r.

 

gim, PAP

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych