Wyjazd edukacyjny młodzieży z woj. podlaskiego do Katynia

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Projekt edukacyjny Katyń - w 72. rocznicę Zbrodni – Białystok – Kuropaty – Smoleńsk – Katyń – Grodno, 19–21 września 2012

30 uczniów podlaskich szkół wyjedzie 19 września br. na trzydniową ekspedycję do miejsc kaźni w Katyniu i Kuropatach w ramach projektu edukacyjnego „Katyń - w 72.  rocznicę Zbrodni”, zorganizowanego przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z lokalnymi samorządami.

Projekt edukacyjny „Katyń - w 72. rocznicę Zbrodni”, jest kolejnym tego typu działaniem podjętym przez OBEP IPN w Białymstoku (w 2008 r. w ramach realizacji podobnego przedsięwzięcia odbył się wyjazd edukacyjny do Ponar, zaś w latach 2010 i 2011 do Katynia i Kuropat). Trasa tegorocznego wyjazdu obejmować będzie Nowogródek, Kuropaty, Orszę, Smoleńsk, Katyń, Grodno. W czasie wyjazdu uczniowie wysłuchają także wykładów pracowników OBEP IPN poświęconych głównie tematom związanym z II wojną światową oraz świadków historii.

W ekspedycji wezmą udział uczniowie wraz z nauczycielami–opiekunami ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego: III LO im. A. Lityńskiego w Suwałkach, Technikum nr 4 w Suwałkach, I LO im. A. Mickiewicza w Kolnie, Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. M. Skłodowskiej-Curie w Łomży, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. Ponadto w wyjeździe uczestniczył będzie prokurator Stefan Śnieżko, który na początku lat 90. brał udział w ekshumacji grobów katyńskich, a także delegacja IPN.

Podczas kilku spotkań przygotowawczych, które odbyły się w kwietniu, maju i czerwcu br. uczniowie wysłuchali wykładów, prelekcji, a także oglądali prezentacje multimedialne, dotyczące agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r., polityki Sowietów na zajętych terenach, represji wymierzonych w obywateli polskich, w tym szeroko omawiana była kwestia Zbrodni Katyńskiej. Jednocześnie każda grupa uczniów otrzymała zadanie polegające na opracowaniu dowolnej pracy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej (np. biogramu jednej osoby zamordowanej w czasie Zbrodni Katyńskiej, gazetki informującej o Zbrodni, notacji filmowej z udziałem „świadków historii”, albumu, grafiki, nagranej relacji, prezentacji multimedialnej poświęconej temu zagadnieniu itp.). Prezentacja prac przygotowanych przez uczniów odbędzie się podczas spotkania podsumowującego cały projekt, które w tym roku planowane jest na 8 października br.

Podczas wyjazdu uczniowie prowadzić będą bloga, na którym zamieszczać będą codzienne relacje z odwiedzanych miejsc, a także fotografie i filmy. Blog dostępny będzie na specjalnej stronie Radia Białystok, które jest patronem medialnym przedsięwzięcia http://www.radio.bialystok.pl/blog/wyjazdedukacyjnydokatynia2012, na stronie www.ipn.gov.pl oraz na facebooku.

Uczestnicy projektu otrzymają znaczki pamiątkowe oraz publikację „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989”, pod red. A. Dziuroka, M. Gałęzowskiego, Ł. Kamińskiego, F. Musiała, Warszawa 2011.

Organizatorem projektu jest Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy podlaskiego Kuratorium Oświaty. Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządów, a mianowicie: Prezydenta Miasta Łomży, Prezydenta Miasta Suwałk, Starostwa Powiatowego w Mońkach, Starostwa Powiatowego w Kolnie, Starostwa Powiatowego w Wysokim Mazowieckiem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych