UJAWNIAMY. Nie będzie Mszy Świętej i homilii dla uczestników Marszu "Obudź się Polsko". Zdecydowała wola arcybiskupa Kazimierza Nycza

Jak ustalił portal wPolityce.pl w dwóch wiarygodnych źródłach, podczas marszu "Obudź się Polsko", który organizowany jest 29 września w Warszawie, nie będzie Mszy Świętej ani homilii żadnego księdza biskupa.

Było to dotychczas dość oczywiste podczas dużych obywatelskich zgromadzeń tych Polaków, którzy świadomie i z szacunkiem odwołują się do tradycji chrześcijańskiej i patriotycznej. I tak np. podczas kwietniowego, potężnego marszu w obronie TV Trwam w Warszawie Mszę Świętą koncelebrował i homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Kilka tygodni temu mówiło się z kolei, że 29 września można spodziewać się obecności w Warszawie także powszechnie szanowanego, m.in. za odważny sprzeciw wobec promocji stanizmu w TVP, biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Ale informacje te nie potwierdziły się.

Skąd taki finał tej sprawy? Jak ustaliliśmy przebieg wydarzeń był następujący: organizatorzy manifestacji, a jest nim "Komitet SOS dla telewizji Trwam", wystąpił, jak to jest przyjęte, z prośbą do gospodarza achidiecezji warszawskiej, arcybiskupa Kazimierza Nycza, z prośbą o zgodę na Mszę Świętą dla uczestników marszu. Organizatorom wydawało się oczywiste, że ze względu na rangę uroczystości, w dalszej kolejności dojdzie do zaaprobowania przez arcybiskupa Nycza obecności w roli współgospodarza nabożeństwa któregoś z księży biskupów, który wyraziłby pragnienie także wygłoszenia homilii.

Jednak metropolita warszawski zdecydował inaczej. Zgodę wydał, ale jednocześnie wskazał osobę mającą wygłosić homilię - proboszcza jednej z warszawskich parafii. Jest to dla organizatorów trudne do zaakceptowania.

Ze względu na delikatność sprawy a także szacunek dla arcybiskupa Nycza, pomimo zawodu jaki sprawia niektórym wiernym ta decyzja, nikt niemal nie chciał oficjalnie rozmawiać o tej sprawie. Udało nam się jednak zamienić kilka słów z członkiem "Komitetu SOS dla telewizji Trwam" posłem Andrzejem Jaworskim.

 

wPolityce.pl: Czy rzeczywiście nie będzie mszy świętej 29 września?

Andrzej Jaworski, poseł PiS: A skąd państwo o tym wiedzą? Mogę powiedzieć tylko tyle, że rzeczywiście, ze względu na trudność z zapewnieniem odpowiedniego do rangi wydarzenia nabożeństwa najprawdopodobniej nie będzie mszy świętej. Spotkaniu towarzyszyć będzie tylko koncert patriotyczny.

 

Zwracaliście się z odpowiednią prośbą do arcybiskupa Kazimierza Nycza, biskupa miejsca?

Tak, zwróciliśmy się, zgodnie z wszelkimi zasadami i dobrymi obyczajami, o zgodę i pomoc do arcybiskupa. Jednak ze względów... różnych, rozmowy nie znalazły pozytywnego końca. Ale bardzo proszę o to by mnie pan nie naciągał na dalszą rozmowę. To są sprawy wewnętrzne.

Msza Święta w czasie kwietniowej manifestacji w obronie TV Trwam przed Kościołem Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Także i tu mają się spotkać uczestnicy marszu "Obudź się Polsko" 29 września 2012 roku. Fot. wPolityce.pl

gim

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych