Wolałbym, by ten raport był napisany bardziej jednoznacznym językiem. Ale główny cel negocjacji został spełniony - ten raport nie zaszkodzi polskim łupkom. Mówi nie tylko o wyzwaniach środowiskowych, ale i o szansach, jakie ten nowy gaz niesie dla europejskich odbiorców
- mówi poseł PiS do PE Konrad Szymański, który jest sprawozdawcą konserwatystów (EKR) w sprawie przyjętego dziś raportu.
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE przyjęła dziś "sprawozdanie w sprawie przemysłowych i energetycznych aspektów ropy i gazu łupkowego". Za głosowało 32, przeciw 23, wstrzymał się od głosu 1 poseł.
W raporcie utrzymano tezy o istotnym znaczeniu gazu niekonwencjonalnego dla europejskiej gospodarki, szczególnie energetyki, dla bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji. Podkreślono, że pełne wykorzystanie tego potencjału zależne jest od elastycznego rynku i rozwoju infrastruktury. W tym kontekście posłowie przypomnieli znaczenie Karty Energetycznej i 3. Pakietu Energetycznego. Raport podkreśla rolę gazu, w tym niekonwencjonalnego, dla redukcji emisji CO2. Podkreśla znaczenie przestrzegania najwyższych norm środowiskowych oraz apeluje o informowanie opinii publicznej o chemikaliach używanych w procesie szczelinowania hydraulicznego. Zgodnie z kompromisem 11 raport uznaje, że prawo unijne wystarczająco reguluje sektor gazu niekonwencjonalnego, jednak podkreśla też konieczność przeprowadzenia analiz pod kątem przemysłowego stosowania technologii wydobycia gazu łupkowego.
Udało się odrzucić najbardziej szkodliwe poprawki lewicy i zielonych, które wprost zmierzały do zainicjowania unijnej antyłupkowej legislacji. Należy bardzo uważnie przyglądać się zmianom, jakie Komisja Europejska będzie proponowała w obszarze polityki klimatycznej i zmian systemu ETS. Trzeba też zrobić wszystko, by takie brzmienie stanowiska PE utrzymać na sesji plenarnej, gdzie oponenci gazu łupkowego zapewne wrócą ze swoimi pomysłami
- mówi Konrad Szymański z PiS.
Do sprawozdania, którego pierwszy projekt napisała grecka posłanka Niki Tzavela zgłoszono 223 poprawki, w tym 13 zaproponowanych przez Konrada Szymańskiego z PiS. Grupa EKR, do której należy PiS, była współautorem wszystkich 15 pakietów kompromisowych, które zdecydowały o aktualnym brzmieniu raportu. W najbliższych miesiącach będzie on głosowany na sesji plenarnej.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/140420-szymanski-mamy-trudny-ale-dobry-kompromis-w-sprawie-lupkow-ten-raport-nie-zaszkodzi-polskim-lupkom
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.