Czy nie zbliżają się czasy, kiedy przyznawanie się do Chrystusa będzie coraz trudniejsze ze względów środowiskowych, kulturowych czy politycznych, a ludzie będą kryli swoją wiarę przed innymi? - pytał abp Henryk Hoser, przewodnicząc Mszy św. w parafii św. Jana Chrzciciela w Nadmie, podczas której poświęcono i wmurowano kamień węgielny w ściany wznoszonego kościoła.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, chrześcijanin powinien być dziś "czytelnym znakiem dla współczesnego człowieka".

Nawiązując w homilii do symboliki kamienia, abp Hoser przypomniał o potrzebie wierności swojemu sumieniu, Bogu oraz drugiemu człowiekowi. Przywołując postać Jana Chrzciciela powiedział, że każdy istniejąc na tym świecie ma do wypełniania jakąś misję, w której nikt go nie zastąpi.

Jezus nie obiecywał nam łatwego życia, ale drogę wąską i kamienistą. Tą drogą idziemy, bo On taką drogą szedł

- podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

Abp Hoser podkreślał, że chrześcijanie jako żywe kamienie powinni być czytelnym znakiem dla współczesnego człowieka - w tym co mówią, jak się zachowują, jakich wyborów dokonują, komu i dlaczego są wierni.

Wierność bowiem jest najczulszym barometrem miłości człowieka

- dodał hierarcha.

Przywołując słowa Pisma Świętego, abp Hoser przestrzegał:

Niech nigdy kamień nie będzie świadkiem naszego lęku, strachu, wycofania się, naszego kunktatorstwa w tak wielu sytuacjach, naszej hipokryzji, dzielenia wiary na tę wyznawaną publicznie - sumienia obowiązku narzuconego przez firmę czy politykę - i sumienia prywatnego, w którym chcemy się ukryć.

Sumienie mamy jedno i mamy według niego żyć

- podkreślił.

Abp Hoser podziękował wiernym i kapłanom za wznoszenie świątyni w Nadmie. Przypomniał, że świątynia zawsze była i jest wspólnym domem, w którym każdy może czuć się jak u siebie.

W tym miejscu zawsze znajdziemy pociechę, odrodzimy się do nowego życia, pokonując lęki i cierpienia. A w nasze zaciemnione serca Bóg wleje swoją łaskę

- tłumaczył ordynariusz warszawsko-praski.

Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Nadmie została erygowana 1 października 2004 r. decyzją bp. Kazimierza Romaniuka. Budowa świątyni rozpoczęła wiosną 2008 r.

KAI, znp