Połowa trasy XII Rajdu Katyńskiego pokonana. Ponad 70 motocyklistów przebyło już kilka tysięcy kilometrów. Zobacz fotorelację

XII Rajd Katyński od 11 dni w drodze. To równo połowa tegorocznej trasy. Do tej pory ponad 70 motocyklistów pokonało już kilka tysięcy kilometrów przez tereny Polski, Litwy, Białorusi i Rosji. Dziś, 11 września po noclegu w Miednoje, Rajd rusza do Moskwy. Będzie to przedostatni dzień spędzony w Rosji, w czwartek, 13 września motocykliści przekroczą granicę rosyjsko-ukraińską, aby dostać się do Charkowa.

W czasie 11 minionych dni odbyło się wiele wzruszających spotkań z Polakami mieszkającymi na Kresach, motocykliści odwiedzili szereg miejsc pamięci, złożyli wieńce i zapalili znicze. Pierwszym ważnym przystankiem jeszcze w Polsce była wizyta w okolicy Suchowoli, u Pani Marianny Popiełuszko, matki błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Niech Was Pan Jezus błogosławi w Waszej drodze, abyście szczęśliwie jechali i powrócili w tej intencji, w jakiej kto postanowił

– powiedziała Pani Marianna Popiełuszko.

W tym samym dniu, 1 września rajdowcy odwiedzili Narewkę i Hajnówkę, miejsca związane z Danusią Siedzikówną „Inką”. Następnie udali się do miejscowości Giby, w której znajduje się symboliczny pomnik, skarpa i krzyż upamiętniające ofiary tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej kolejnym przystankiem był grób Emilii Plater, bohaterki powstania listopadowego, której motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz. Następnie Ponary – w tym roku upamiętnione przez rajdowców zorganizowaniem I Zlotu Motocyklowego w Ponarach.

Ponary to miejsce, które na stałe wpisaliśmy w trasę Rajdów Katyńskich, jednak po raz pierwszy zorganizowaliśmy oficjalny zlot w Ponarach, aby podkreślić jak ważna jest pamięć o tych, którzy tam zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, czy Żydami

powiedział Marcin Gałecki, komandor I Zlotu Motocyklowego w Ponarach.

We wtorek, 4 września, dzięki pomocy władz konsularnych polskich ambasad na Litwie i Białorusi, po sprawnym przekroczeniu granicy, motocykliści dotarli do miejscowości Oszmiana i Kopciówka (zwanej grodzieńską Częstochową). Tam uroczyście powitani i ugoszczeni przez mieszkańców zostali zaproszeni na nocleg. W międzyczasie rajdowcy odwiedzili Krupowo (w okolicach Lidy), w której mieszkał Rotmistrz Witold Pilecki. Po jego posiadłości, pięknym dworku w Sukurczach obok Krupowa, nie został żaden ślad – tak skutecznie władze komunistyczne starały się zatrzeć pamięć o tym wielkim bohaterze-ochotniku do Auschwitz.

Kolejny dzień pełen wrażeń – 5 września na trasie Rajdu znalazły się: Grodno, Roś, Wołkowysk, Słonim, Baranowicze i Zaosie, gdzie motocykliści rozbili swoje namioty w gościnie u Adama Mickiewicza. Wieczorem czytano poezję wielkiego wieszcza, były długie rozmowy i śpiewanie przy ognisku. Następnego dnia rano, po wczesnej pobudce rajdowcy rozpoczęli swój dzień od Świtezi, by kolejno odwiedzić Nowogródek, Naliboki, Wołożyn, docierając do Bogdanowa. Tam, od wielu lat Rajd spotyka się z Panią Heleną Dworecką i jej wychowankami mieszkającymi w rodzinnym domu dziecka. Pani Helena opiekuje się dziećmi z ulicy, zaniedbanymi przez rodziców, sierotami, którym daje nie tylko nowy dom, ale i swoje wielkie serce. Kiedy pierwszy raz motocykliści odwiedzili Bogdanowo postanowili, że już co roku będą starać się przyjeżdżać w to miejsce.

Największym szczęściem dla tych dzieci jest to, że o nich pamiętamy. Szczególnie proszą nas o przejażdżki motocyklowe, a my ze łzami w oczach i ogromnym wzruszeniem cieszymy się, że możemy sprawić im radość

powiedziała Katarzyna Wróblewska, uczestniczka XII Rajdu Katyńskiego.

Po Bogdanowie Rajd dotarł do Mińska i Kuropat, miejsca, w którym odkryto masowe groby ofiar rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937-1941. Aby zatrzeć ślady wybudowano tam autostradę. Jadąc tą trasą widać w lesie mnóstwo krzyży, symbolizujących pamięć o tych, którzy zostali tam zgładzeni. W tym dniu motocykliści dotarli do Chatynia. Rajd Katyński dodał tę miejscowość do swojej trasy ze względu na tragiczny los jej mieszkańców. W ramach tzw. polityki dezinformacyjnej dotyczącej zbrodni katyńskiej i ze względu na podobieństwo nazwy „Chatyń” do wsi „Katyń”, NKWD bestialsko wymordowało tam blisko 150 osób, w tym także kobiety i dzieci.

Po przekroczeniu granicy białorusko-rosyjskiej, w sobotę, 8 września przed południem, XII Rajd Katyński dotarł do Smoleńska. Tam odprawiono Mszę Święto w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego, który rozbił się w tym miejscu 10 kwietnia 2010 roku. We wspólnej mszy wzięli także udział przedstawiciele BOR, motocykliści. Przyjechali oni na teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, aby uczcić pamięć swoich kolegów, którzy zginęli ponad 2 lata temu. Następnie rajdowcy ruszyli do Katynia. Na terenie Memoriału w Katyniu odprawiono Mszę Świętą, najpierw katolicką, a następnie prawosławną, z udziałem przedstawicieli kościoła prawosławnego i mieszkańców Smoleńska. Wieczorem ognisko, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i niezwykłe rozmowy o historii, Polsce i bohaterach, których groby znajdują się w lesie katyńskim.

W Miednoje motocykliści odwiedzili Cmentarz Wojskowy oddając hołd tym, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD, w tym: oficerom Wojska Polskiego, urzędnikom, przedstawicielom służb mundurowych (pogranicznikom, policjantom, straży pożarnej, służby więziennej). Po uroczystej Mszy Świętej rajdowcy spotkali się z dziećmi z domu dziecka w Miednoje, zawieźli dary i wozili wychowanków na motocyklach.

Dziś odcinek Miednoje-Moskwa i nocleg w stolicy Rosji. Będzie wieczorny spacer po Arbacie i spotkanie z rosyjskimi motocyklistami. Następnego dnia zaplanowano przejazd do Kurska, a w czwartek 13 września, po przekroczeniu granicy rosyjsko-ukraińskiej rajdowcy dotrą do Charkowa.

W kolejnych dniach trasa obejmie m.in.:

  • 14.09.2012 (piątek) – Charków (Piatichatki) – Kijów – Bykownia.
  • 15.09.2012 (sobota) – Kijów – Żytomierz – Berdyczów – Winnica.
  • 16.09.2012 (niedziela) – Winnica – Brahiłów – Chmielnik – Latyczów – Bar.
  • 17.09.2012 (poniedziałek) – Bar – Kamieniec Podolski.
  • 18.09.2012 (wtorek) – Kamieniec Podolski – Chocim – Okopy Św. Trójcy – Jazłowiec.
  • 19.09.2012 (środa) – Jazłowiec – Dytiatyń – Huta Pieniacka.
  • 20.09.2012  (czwartek) – Huta Pieniacka – Zadwórze – Malechów – Lwów (Brzuchowice).
  • 21.09.2012 (piątek) – Lwów.
  • 22.09.2012 (sobota) – Lwów – Żółkiew – Warszawa. ZAKOŃCZENIE RAJDU

 

Już dziś serdecznie zapraszamy do uroczystego powitania motocyklistów wracających z trasy, które odbędzie się w sobotę, 22 września o godzinie 18:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


www.rajdkatynski.net

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.