Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podczas środowej debaty przedstawi w Parlamencie Europejskim swoją roczną ocenę kondycji Unii Europejskiej. Główną osią tematyczną jego przemówienia będą obecne problemy i wyzwania UE. Liderzy grup politycznych PE spodziewają się, że Barroso skupi się przede wszystkim na omówieniu sposobów głębszej integracji gospodarczej, politycznej, a także na omówieniu strategii wyjścia z kryzysu.
Nie tylko Chadecy, Socjaldemokraci i Liberałowie, lecz również Zieloni i Nordycka Lewica nawołują do trwalszej unii gospodarczej i fiskalnej, jako sposobu na zwalczanie kryzysu UE. Liderzy największych frakcji PE oczekują od Barroso prostych i przejrzystych deklaracji dotyczących większej integracji europejskiej gospodarki, unii bankowej, silniejszej unii fiskalnej i politycznej oraz kompromisu w kwestii wieloletniego budżetu Unii - zgodnie z przekonaniem, że UE potrzebuje bardziej zdecydowanych działań w tym zakresie.
W swoim przemówieniu Barroso będzie musiał wziąć pod uwagę z jednej strony zwolenników głębszej integracji gospodarczej Europy, a z drugiej zwolenników ożywienia jednolitego rynku poprzez mniejszą regulację gospodarczą przy zachowaniu maksymalnej suwerenności państw członkowskich.
Według prof. Ryszarda Legutki, przewodniczącego delegacji PiS w PE wystąpienie Barosso będzie odtworzeniem jego poprzednich wystąpień:
Przed zbliżającym się wystąpieniem Przewodniczącego Komisji Barroso mam nieustanne wrażenie déjà-vu. Zastanawia mnie, jak długo można powtarzać tę samą formułę niezależnie od okazji, okoliczności i problemu. Niezależnie od tego, co się dzieje, odpowiedź brzmi: więcej Europy.
Chcielibyśmy wreszcie przekonać naszych kolegów z Parlamentu Europejskiego, że dogmatyzm federacyjny, jaki reprezentuje Barroso jest nie tylko błędny, lecz szkodliwy.
Nasz grupa, delikatnie mówiąc, zawsze podchodziła krytycznie do nieustających deklaracji o jeszcze silniejszej integracji europejskiej gospodarki, unii fiskalnej, gospodarczej bankowej i silniejszej unii politycznej.
Unia Europejska potrzebuje zasadniczej zmiany kierunku, aby odzyskać utraconą renomę i sprostać wyzwaniom XXI wieku.
Chcielibyśmy, aby przewodniczący Barroso, wyznaczył jednoznaczny plan na wstrzymanie upadku globalnej konkurencyjności UE na świecie, zmniejszenie ingerencji UE w życie społeczne jak i przemysłowe oraz przygotowanie prawdziwego planu na ożywienie rynku, przy zachowaniu maksymalnej suwerenności państw członkowskich.
Martin Callanan, brytyjski lider Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wyraził swoją opinię na temat skutków kryzysu:
Obawiam się, że Komisja, jak i liderzy frakcji parlamentarnych wykorzystają ten kryzys na federalizacje strefy euro, federalizacje, która nie byłaby możliwa gdyby nie strach wywołany przez kryzys
- dodał.
gim, źródło: EKiR
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/139917-prof-ryszard-legutko-mam-nieustanne-wrazenie-deja-vu-niezaleznie-od-tego-co-sie-dzieje-odpowiedz-brzmi-wiecej-europy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.