Nasz wywiad. Marian Piłka o ostatnich ekscesach Korwin-Mikkego: on nie jest żadnym konserwatystą, on jest darwinistą!

Marian Piłka - z lewej. Fot. wPolityce.pl
Marian Piłka - z lewej. Fot. wPolityce.pl

wPolityce.pl: Janusz Korwin-Mikke znowu szokuje i obraża. Tym razem wziął na celownik osoby niepełnosprawne, które jednak przełamują swoje słabości rywalizując w sportach olimpijskich. Budzą podziw, ale lider Kongresu Nowej prawicy z nich szydzi. Jak Pan to ocenia?

Marian Piłka, publicysta, polityk Prawicy Rzeczypospolitej: Obraźliwa wypowiedz Korwina Mikke o niepełnosprawnych sportowcach dyskwalifikuje moralnie i politycznie jej autora. Jest to wypowiedz haniebna. Niepełnosprawni sportowcy, mają takie samo prawo do uprawiania sportu i transmisji ich olimpiady, jak sportowcy pełnosprawni. To co ich różni, to znacznie większy wysiłek. Ten trud w pokonaniu własnych fizycznych ułomności powinien wzbudzać tylko szacunek.

Wśród niepełnosprawnych byli wybitni artyści, jak na przykład Homer, Beethoven czy Toulouse-Lautrec. Bez nich świat byłby uboższy. Tak, jak uboższa byłaby nasza rzeczywistość bez obecności osób niepełnosprawnych. Rycerskim obowiązkiem jest także wspierać słabych, potrzebujących i niepełnosprawnych. Szydzenie z nich świadczy tylko o najgorszym rodzaju niepełnosprawności, niepełnosprawności moralnej. Jest to jedyny rodzaj niepełnosprawności, który nie powinien być tolerowany.

 

Korwin-Mikke bywa niestety przypisywany obozowi konserwatywnemu. Wygląda to chwilami jak próba skompromitowania wszelkich idei konserwatywnych.

Janusz Korwin-Mikke nie jest żadnym konserwatystą! Konserwatywny światopogląd opiera się o chrześcijańską wizję człowieka i chrześcijańską wizję rzeczywistości społecznej. To, w sposób zasadniczy, Korwin neguje.

 

To jak by go pan określił?

Jego światopogląd można określić jako darwinistyczny, nie mający nic wspólnego z konserwatyzmem. Korwin-Mikke sądzi, że na szokowaniu opinii publicznej, na obrażaniu innych, zbuduje kapitał polityczny. Mam nadzieję, że się myli.

 

Na razie jednak zaraża swoimi poglądami kolejną grupkę młodych działaczy. To w nich zostanie.

Tak, może zostać pogarda dla współobywateli, przekonanie, że samemu się jest elitą, ale źle rozumianą. Bycie elitą zobowiązuje tak do dawania przykładu własnym postępowaniem jak i troski o dobro wspólne. Ale nie przeceniałbym wpływu korwinizmu, to jest choroba przejściowa, z tego się wyrasta.

rozm. gim

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.