Francja: zapowiadają się najsłabsze zbiory winogron od 1991 r.

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Tegoroczne zbiory winogron we Francji na potrzeby winiarstwa będą wyjątkowo słabe i pozwolą na produkcję jedynie 42,2 mln hektolitrów wina - poinformował w czwartek minister rolnictwa Stephane Le Foll. Ubiegłoroczne zbiory dały 51 mln hektolitrów wina.

To będą najsłabsze zbiory od 1991 roku

- stwierdził Le Foll na spotkaniu z przedstawicielami plantatorów winorośli.

Właściciele winnic tłumaczą spadek produkcji niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi w ostatnich miesiącach, w tym stratami spowodowanymi przez mróz i grad.

Minister Le Foll podkreślił dynamikę wzrostu eksportu francuskiego wina w 2011 roku. Za granicę sprzedano 14 mln hektolitrów wina za ponad 7 mld euro.

Dodał, że roczny eksport wina i destylatów winnych we Francji odpowiada sprzedaży 154 sztuk airbusów.

Najnowsze artykuły

Wszystkie najnowsze artykuły w jednym miejscu

Śledź nas na Google News

Bądź na bieżąco — dodaj nas do Google News

Dziękujemy za przeczytanie!

Twoje wsparcie ma znaczenie. Buduj z nami niezależne media.

Wszystkie teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu. Dołącz do nas.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych