W Wieliczce odsłonięto tablicę w 70. rocznicę zagłady Żydów

fot. wieliczka.eu
fot. wieliczka.eu

Tablicę upamiętniającą 70. rocznicę zamordowania przez hitlerowców ok. 10 tys. Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości odsłonięto w centrum tego miasta.

Na tablicy umieszczonej na budynku kamienicy w Rynku Górnym w Wieliczce przypomniano historię dramatycznych wydarzeń z 27 sierpnia 1942 r.

Z rozkazu okupantów niemieckich Żydzi z Wieliczki i okolicznych miejscowości, zgromadzeni wcześniej w mieście, stawili się na łące w pobliskich Bogucicach. Przybyło około dziesięciu tysięcy osób. Ponad tysiąc starych i chorych rozstrzelano w Puszczy Niepołomickiej. Kilkaset zdolnych do pracy wywieziono do obozów. Pozostali zginęli w komorach gazowych w Bełżcu. Ci, którzy nie przybyli na rozkaz, byli mordowani w Wieliczce i Grabówkach. Z wielickiej społeczności żydowskiej ocaleli tylko nieliczni

- głosi napis na tablicy.

Według świadka tragicznych wydarzeń sprzed lat, prof. Uriego Schmueli, obecnie na świecie są tylko cztery osoby, które przeżyły tamtą zagładę. Jego zdaniem historia każdej z osób, która uszła z życiem,  jest wyjątkowa. On sam - jak wspominał - nie zginął 27 sierpnia 1942 r. lub później w Bełżcu tylko dlatego, że przy selekcji Niemcy wyznaczyli jego ojca wyznaczono do pracy w wojennym przemyśle zbrojeniowym. Ojciec z kolei pociągnął za rękę także syna.

Ja się wahałem, ale mama powiedziała po hebrajsku: +Idź z ojcem+. Poszedłem i żyję. Widocznie nieźle wyglądałem wtedy, bo nikt się nie zapytał, ile mam lat. Prawdopodobnie gdyby wyszło na jaw, że 14, to kazano by mi zostać

- powiedział prof. Schmueli.

Miejsce umieszczenia tablicy wybrano nieprzypadkowo. Kamienica ta jest obecnie własnością Anny Oganesov, która jest potomkinią rodziny Sznurów (bardzo znaczącej rodziny żydowskiej w tym podkrakowskim mieście przed wybuchem II wojny światowej). Jak jednak poinformowała rzecznika prasowa Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Magdalena Golonka, docelowo będzie ona wisieć na ścianie miejscowej synagogi. Stanie się tak po zakończeniu jej renowacji, która ma się wkrótce rozpocząć.

Po odsłonięciu tablicy na Rynku Górnym w Wieliczce uczestnicy obchodów udali się na Cmentarz Żydowski, który znajduje się na obrzeżach miasta. Tam modlono się za zmarłych.

Podczas popołudniowych uroczystości w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce zostanie wygłoszony wykład "Krótki rys historyczny Zagłada Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości" Pawła Zarychty i Sebastiana Kołodziejczyka. Odbędzie się też prezentacja książki "Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie", którą opracowały Urszula Żyznowska i Anna Krzeczkowska.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.