"Promieniowałaś ciepłem nie tylko na swoją rodzinę, ale także na nas wszystkich". Dziś - 21 sierpnia - śp. Maria Kaczyńska obchodziłaby 70. urodziny...

Jutro - 21 sierpnia 2012 roku - śp. Maria Kaczyńska obchodziłaby 70. urodziny.

Pierwsza Dama - Maria Helena Mackiewicz - urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w Machowie, w rodzinie pochodzącej z Wileńszczyzny.

Po II wojnie światowej jej rodzina została przymusowo wysiedlona z Wileńszczyzny. Czesław Mackiewicz walczył w wileńskiej Armii Krajowej, jeden z jego braci w szeregach II Korpusu gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino, zaś drugi brat został zamordowany przez NKWD w Katyniu.

Przez wiele lat pobierała lekcje gry na fortepianie. W latach 1961–1966 studiowała handel zagraniczny (specjalność: transport morski) w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Uzyskała tytuł zawodowy magistra nauk ekonomicznych. Znała język angielski i francuski oraz w mniejszym stopniu język hiszpański i rosyjski.

Swojego męża poznała w 1976, gdy pracowała naukowo w Instytucie Morskim, a on studiował. Dwa lata później pobrali się. Maria Kaczyńska po urlopie macierzyńskim zarabiała jako korepetytorka i tłumaczka.

Jako Pierwsza Dama podjęła działania wspierające działalność charytatywną.

Objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi (m.in. Galą Charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF). Została także honorowym patronem akcji „Zakopane bez barier”.

9 listopada 2006 została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu myśliwskiego typu F-16 "Jastrząb".

16 września 2007 odwiedziła w szpitalu w Ustrzykach Dolnych Czeczenkę, której trzy martwe córki znaleziono w Bieszczadach. Kamisa D. i jej synek Mahomet trafili do szpitala po tym, jak zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko-ukraińskiej.

22 października 2007 wzięła udział w obchodach 30-lecia Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka", które Prezydent RP Lech Kaczyński objął honorowym patronatem. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W grudniu 2009 roku pomogła ubogiej rodzinie z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach akcji Szlachetna Paczka.

W kwietniu 2008 imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej oficjalnie nazwano nową odmianę uprawną tulipana o nazwie systematycznej Tulipa L. 'Maria Kaczynska'. Była pierwszą osobistością z Polski, która została w ten sposób uhonorowana. 24 kwietnia 2008 w ambasadzie Holandii w Warszawie Maria Kaczyńska otrzymała jednego "swojego" tulipana w szklanej donicy. Odmiana ta miała zostać zasadzona na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

 

17 kwietnia 2010 r. na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, Maciej Łopiński, szef gabinetu Prezydenta, powiedział:

 

Pani prezydentowo, nasza wspaniała Pierwsza Damo.

Marylko.

Znaliśmy się tyle lat.

Zawsze podziwiałem Twoją mądrość, Twój takt, ale także niezależność poglądów.

Promieniowałaś ciepłem nie tylko na swoją rodzinę, ale także na nas wszystkich.

Pani Prezydentowo - dziękujemy za wszystko.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych