Cyryl I na Grabarce: "Wy w Polsce, a my w Rosji, w byłym ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / A. Reszko
fot. PAP / A. Reszko

Niech Bóg ochrania Polskę i świętą Ruś. Niech Bóg ochrania nas wszystkich

- wołał patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl w sanktuarium na Świętej Górze Grabarce. Przewodniczył on uroczystościom obchodzonego dzisiaj przez prawosławie Święta Przemienienia Pańskiego. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie.

Do sanktuarium przybyło kilkanaście tysięcy wiernych z całej Polski i zagranicy. W uroczystości bierze udział prawosławny episkopat Polski z metropolitą Sawą na czele, biskupi i delegacja towarzysząca zwierzchnikowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Na czele delegacji Konferencji Episkopatu Polski stoi jej przewodniczący abp Józef Michalik. Przybyli także bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu oraz bp Antoni Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.


Po raz pierwszy w historii na uroczystości Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce bierze udział liczna grupa biskupów Kościoła katolickiego.

Przy powitaniu patriarchy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego, powiedział:

Wasza modlitwa w tym dniu i otoczeniu tysięcy wiernych jest wielkim darem Nieba dla nas wszystkich, corocznie przybywających tutaj z krzyżami wdzięczności, cierpienia, radości i doświadczeń. Ciesząc się Waszą obecnością na Świętej Górze Grabarce wzywamy: `Oto Dzień Pański, cieszmy się i radujmy się!


Grabarkę lubimy, cenimy i troszczymy się o nią. Tak było zawsze, tak jest i dzisiaj, i będzie w przyszłości. Miejsce to zostało uświęcone w przeszłości licznymi pokoleniami, uświęcane jest i dzisiaj

- zapewnił zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce.

Przypomniał, że spieszą tutaj pielgrzymi, nie tylko prawosławni, niosąc swe krzyże i pozostawiając je tutaj jako świadectwo o sobie i o swojej wierze.

I Wasza Świątobliwość pozostawia tutaj swój krzyż. Niech będzie to wyraz wdzięczność za dar wolności, którą otrzymał Rosyjski Kościół Prawosławny po epoce jego prześladowań

- zaznaczył metropolita.

Abp Sawa wskazał na współczesne wyzwania przed jakimi stoi ludzkość. Niepokoją ją wojny, podziały, terroryzm, zjawiska patologiczne, zatracanie życia duchowego, kryzys ekonomiczny, odrzucanie Boga i walka z Nim.

Wszystko to wymaga od nas wspólnego świadectwa prawosławnego i chrześcijańskiego, zgodnego z nauką Kościoła, który jest nie z tego świata a proponuje pełnię życia. Nauka jego, święta Tradycja są drogowskazami dla człowieka. Jezus Chrystus ze swą nauką nie podlega zmianom, On zawsze jest ten sam, wczoraj, dziś i na wieki

- mówił.

Abp Sawa zwrócił też uwagę, że prawosławie jest swoistą duchową filozofią, która "swą duchowością uświęca cały kosmos poczynając od człowieka, który jest małym kosmosem".

Hierarcha wskazał, że liczebnie wielka Cerkiew rosyjska zajmuje szczególne miejsce wśród społeczności wszechprawosławia reagując na wszelkiego rodzaju trudne współczesne problemy.

Wasze wielokrotne wystąpienia na różne tematy współczesności, dokumenty rosyjskiej Cerkwi wyraziście świadczą o prawosławnym stanowisku co do aktualnych problemów współczesnego świata

- mówił abp Sawa.

Wasza wizyta w naszym Kościele w sposób znaczący wpisuje się w Waszą działalność na rzecz całego prawosławia i za to wam dziękujemy z całego serca. "Panie, przemieniłeś się na Górze Tabor przed swoimi uczniami, zachowaj i błogosław świętą rosyjską Cerkiew, jej zwierzchnika Jego Świątobliwość Cyryla, patriarchę Moskwy i Całej Rusi na mnogaja lieta

- zakończył zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce.

W darze zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wręczył patriarsze ikonę męczenników chełmskich i podlaskich oraz panagiję z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z dedykacją i datą pobytu patriarchy Cyryla w Polsce.

Wy w Polsce, a my w Rosji, w byłym ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi

- podkreślił Cyryl I.

Patriarcha wyraził radość, że mógł się modlić na Świętej Górze Grabarce.

Dla nas Grabarka to polska Góra Tabor. Przybywa tutaj mnóstwo ludzi, aby dotknąć tego świętego miejsca i poczuć obecną tu łaskę Bożą. Nie ma tu żadnych zabytków historycznych ani żadnych arcydzieł, wykonanych ręką ludzką – wszystko tu jest bardzo proste, a jednak tysiące ludzi z Polski i nie tylko z Polski przybywa tutaj właśnie dlatego, że czują sercem obecność tutaj łaski Bożej

- mówił patriarcha.

Wyjaśniając sens święta Przemienia Pańskiego powiedział, że to, co wydarzyło się na górze Tabor, daje nam wyobrażenie o tym, czym jest energia Boża i co to jest łaska Boża.

To siła Boża przemienia ludzkie ciało Jezusa, które zaczyna jaśnieć światłem, które Apostoł porównuje ze blaskiem śniegu na szczycie góry. Jest to siła energii, która spływa na świat z przesławnego ciała Zbawiciela – na ten widok apostołowie padają na ziemię, porażeni wielkością tego, co zobaczyli. Jest to rzeczywiście objawienie łaski Bożej w historii ludzkiej

- mówił patriarcha.

Nawiązując do przedstawień tajemnicy Taboru na starych ikonach powiedział, że "widzimy na nich przesławne ciało Zbawiciela, z którego wychodzą promienie, przenikają otaczający świat i cały Wszechświat, i góry, i drzewa, i cały kosmos".

Jest to wielki symbol i znak tego, czym jest łaska Boża i czego ona dokonuje w kosmosie i życiu człowieka. A Słowo Boże uczy nas, że to właśnie mocą łaski dokonuje się zbawienie człowieka. Dzięki łasce wszyscy zostaliście zbawieni przez wiarę, łaską nie płynącą z waszych uczynków, abyście nie myśleli, że to dzięki wam się dokonuje dzieło zbawienie, ale – jak uczy nas apostoł Paweł – dzięki łasce Bożej przez wiarę

- mówił Cyryl.

Patriarcha mówiąc dalej o roli Bożej łaski w życiu człowieka porównał ją do żagla w jachcie.

Najpiękniejszy nawet żagiel nie poruszy łodzi, jeśli nie napełni go wiatr. Tak i człowiek niczego nie osiągnie bez łaski pańskiej

- zaznaczył.

Natomiast ustawieniem żagla pod właściwym kątem, tak aby otrzymać łaskę Bożą, patriarcha nazwał Przesłanie do narodów Polski i Rosji, które 17 sierpnia podpisał z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Zmiana wzajemnych relacji między naszymi narodami możliwa jest tylko dzięki pomocy Boga. To nie znaczy, że nie zwracamy uwagi na uwarunkowania polityczne, ekonomiczne czy kulturalne. Ale największą nadzieję pokładamy w Bogu i modlitwie. Niech Bóg ochrania Polskę i świętą Ruś. Niech Bóg ochrania nas wszystkich

- zakończył patriarcha Moskwy i całej Rusi.

Wśród kilkunastu tysięcy prawosławnych pielgrzymów z całej Polski i krajów ościennych wielu przybyło nie tylko z krzyżami, ale i z koszykami owoców, które zgodnie z tradycją ludową święci się w dniu tej uroczystości. Wierni obchodzili na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego, i tradycyjnie obmywali się w źródełku, którego woda, jak wierzą prawosławni, ma uzdrawiającą moc. Po ablucji rozwieszają chusteczki na sznurach.

Na Grabarkę tradycyjnie przybyło także kilkanaście pielgrzymek pieszych, najstarsza, pielgrzymująca od 25 lat, przyszła z Białegostoku w liczbie 500 uczestników. Stu pielgrzymów przyszło po raz dziesiąty z Warszawy. Jak powiedział KAI ks. dr Włodzimierz Misijuk, przez długi czas pielgrzymi szli przez tereny, gdzie nie było ani jednego prawosławnego, przez ludność katolicką byli przyjmowani niezwykle serdecznie, częstowano ich jedzeniem i piciem.

Na Grabarkę przybyli też pieszo żołnierze z prawosławnego ordynariatu wojskowego.

 

KAI/mall

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych