"Pochowajmy Rotmistrza Pileckiego w Królewskiej Katedrze na Wawelu" - trwa akcja internautów

fot. archiwum Michała Tyrpy
fot. archiwum Michała Tyrpy

Fundacja Paradis Judaeorum, która od stycznia 2008 r. prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zaapelowała o wyprawienie rtm. Witoldowi Pileckiemu pogrzebu z najwyższymi honorami i złożenie szczątków Ochotnika do Auschwitz w Królewskiej Katedrze na Wawelu.

Zanim przejdziemy do nowin, dla porządku zauważmy, że o tym co w ramach akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) działo się po 14 kwietnia 2012 po opublikowaniu w tym miejscu materiału pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu bez hitleryzmu i hucpy”, można dowiedzieć się z aktualizowanego częściej niż strona www.michaltyrpa.blogspot.com , facebookowego profilu akcji: http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

A w szczególności z takich materiałów, jak:

(18.V.2012) „Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”,

(1.VI.2012) „Przypomnijmy o Rotmistrzu Barackowi Obamie”,

(14.VI.2012) „Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca 2012”,

(22.VI.2012) „Pytamy polityków o rtm.Pileckiego”,

(29.VI.2012) „Odszedł Jerzy Scheur”,

(15.VII.2012) „Przypomnijmy o Rotmistrzu tchórzom z NOPu”,

(26.VII.2012) „Kandydatom na prezydenta USA o rtm.Pileckim”,

(4.VIII.2012) „Ojczyzna to nie partia”Wiele informacji można znaleźć w profilach takich (nadal trwających) facebookowych wydarzeń jak:

1) „PAMIĘĆ RTM.PILECKIEGO JEST ŚWIĘTA”

2) „RÓŻANIEC ZA MIŁOŚNIKÓW SALUTO ROMANO”

3) „112. URODZINY ROTMISTRZA PILECKIEGO”

4) „EUROPEJSKI DZIEŃ BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM 2013”

5) „NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI 14 CZERWCA 2013”

6) „TO BARACK OBAMA ABOUT WITOLD PILECKI”

7) „TO RON PAUL ABOUT WITOLD PILECKI”

8) „TO MITT ROMNEY ABOUT WITOLD PILECKI”

9) „PYTAMY POLITYKÓW O RTM.PILECKIEGO”

10) „OJCZYZNA TO NIE PARTIA”

Zaproszenie do udziału w powyższych wydarzeniach jest nadal otwarte. Podobnie jak zaproszenie do przystąpienia do grona instytucjonalnych lub indywidualnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), z którego notabene zechciało niedawno skorzystać Radiorp.fm .Sięgając w dalszą przeszłość przypomnijmy, iż 25 stycznia 2009 r. odprawiono w Katedrze Wawelskiej łacińską Mszę św. z modlitwą o beatyfikację rtm.Witolda Pileckiego, zob. relację w materiale z 1.II.2009: „Przypomnijmy o Rotmistrzu – w Katedrze Wawelskiej” , zaś o wyniesienie Ochotnika do Auschwitz na ołtarze Fundacja Paradis Judaeorum stara się od 17 września 2008 r., skany listu do Jego Świątobliwości Benedykta XVI dostępne np. w materiale z 1.XI.2010: „Przypomnijmy o Rotmistrzu we Wszystkich Świętych”.O tym, że Rotmistrz Witold Pilecki to nie tylko jedna z najwybitniejszy postaci w skali tysiącletniej historii Polski, ale także uniwersalny symbol heroicznego wymiaru człowieczeństwa, ktoś, kto zdaniem wielu katolików zasługuje na wyniesienie na ołtarze, mówiłem i pisałem wielokrotnie. Spotkania Marco Patricellim i Koji Kobayashim – intelektualistami, którzy nie mogą nadziwić się, że my, Polacy, tak słabo zabiegamy o należne Rotmistrzowi miejsce w świadomości mieszkańców globalnej wioski – prawdę ową potwierdzają. Dziś, kiedy piszę te słowa, warto zastanowić się nad tym głębiej.

Dziś w 71. rocznicę zamordowania św.Maksymiliana Marii Kolbe, niecały tydzień po 70. rocznicy śmierci św.Teresy Benedykty od Krzyża w komorze gazowej Birkenau, w przeddzień 92. rocznicy rozstrzygającego momentu wojny o niepodległość, podczas której plutonowy-harcerz Witold Pilecki po raz pierwszy wykazał się męstwem, zob. tekst z „Przypomnijmy o Rotmistrzu 15 sierpnia”.14 sierpnia 2012 r. to dobry moment, by spróbować zastanowić się, jakie wnioski w praktyce wypływają dla nas z powyższych faktów i konstatacji. Wychodząc z takich założeń, mając w pamięci informacje na temat podjętych przez IPN prac ekshumacyjnych na terenie tzw. kwatery „na Łączce” Cmentarza Powązkowskiego (zob. np. notkę w niemieckim Spiegel Online), Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała specjalny apel.

W liście przesłanym 14.VIII.2012 do Prezydenta Rzeczypospolitej, do Arcybiskupa Metropolity Krakowa oraz do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, fundacja zwróciła się o zapewnienie (przyszłym) uroczystościom pogrzebowym rtm.Witolda Pileckiego rangi odpowiedniej do zasług Bohatera. Fundacja, która od stycznia 2008 r. prowadzi akcję społeczną pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zaapelowała o złożenie szczątków rtm.Pileckiego z należnymi honorami w nekropolii królów polskich – w Katedrze na Wawelu. Oto szczegóły:

Do każdego z trzech listów załączono egzemplarze (widocznej wyżej) ulotki akcji, a także kartek pocztowych wyemitowanych z okazji 110. rocznicy urodzin Rotmistrza.Po publikacji niniejszego materiału, o jego treści zostały poinformowane media. Zaś w serwisie społecznościowym Facebook założono (jedenaste wedle powyższej listy) wydarzenie pod tytułem:

PILECKI NA WAWEL

Najnowsze aktualności w facebookowym profilu akcji:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...