Może lepiej nie robić z prezydentową wywiadów o ważnych sprawach? Anna Komorowska o Wniebowzięciu NMP

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Telewizja publiczna uraczyła widzów ekskluzywnym wywiadem z Anną Komorowską. Prezydentowa zabrała głos w programie "Minęła dwudziesta" TVP Info. W przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przedstawiła twórczą interpretację znaczenia daty 15 sierpnia w polskim kalendarzu.

Słowa małżonki głowy państwa spisaliśmy dokładnie, żeby nic z nich nie uronić.

15 sierpnia jest bardzo pojemnym świętem. I to jest takie święto wielowymiarowe. W Kościele jest to święto Wniebowzięcia Najświętej [pisownia za oryginałem] Marii Panny, więc kobiece, tak? Święto Maryjne, a kult maryjny w Polsce bardzo jest rozwinięty.

I jeszcze aspekt wojskowy ...

Jest to też święto państwowe jako Dzień Wojska Polskiego, odnoszący się tradycją do 15 sierpnia 20-tego roku, do Cudu nad Wisłą, więc te wszystkie tradycje patriotyczne tego dnia też przywołujemy.

A na deser o bukietach...

Ja bym do tego dołożyła właśnie te bukiety, które są w wielu miejscach w Polsce, bardziej poza dużymi miastami, ale też i w miastach. Na ogół panie, ale też i widać panów, którzy przynoszą 15 sierpnia na msze do kościoła bukieciki ziół, kwiatów i owoców. Coś takiego mamy tutaj przewidziane przez scenografów [pani prezydentowa rozgląda się po salonie, gdzie na tle okna widać rachityczny żółty bukiet]. I to ma przypominać właśnie, że ta Matka Boska Zielna, Matka Boska Kwietna, to jest też ten element kojarzący się z 15 sierpnia.

Tak, najważniejsze to dostrzegać te "elementy". Na Boże Narodzenie Anna Komorowska być może zauważy, że Jezus Chrystus jest "elementem" kojarzącym się z 25 grudnia.

JKUB/TVP Info

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...